Biskupi już po zebraniu. Uważają, że Kościół pomaga w walce z pedofilią

W czwartek w Warszawie odbyło się Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. W opublikowanym po jego zakończeniu komunikacie biskupi wskazali między innymi, jak według nich Kościół współpracuje z państwowymi instytucjami w zakresie zwalczania pedofilii. Omówiono również kwestię uczestnictwa wiernych w nabożeństwach w dobie pandemii.

Jak przekazała Konferencja Episkopatu Polski w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej, w trakcie 388. Zebrania Plenarnego biskupi złożyli Franciszkowi życzenia z okazji ósmej rocznicy wyboru na papieża. Rocznica ta przypada na 13 marca.

BarChełm. Pijani rodzice opiekowali się 7-latkiem. Mieli po 3 promile

Szereg tematów podczas Zebrania Plenarnego

W trakcie spotkania duchowni dyskutowali między innymi na tematy dotyczące katechezy w szkołach, sytuacji rodzin, zaangażowania świeckich w sprawie związane z Kościołem czy też Fundacji Świętego Józefa, której celem jest wspieranie ofiar przestępstw seksualnych księży.

W jednym z punktów komunikatu po Zebraniu wskazano, że Kościół buduje w Polsce "ogólnokrajowy system ochrony dzieci i młodzieży oraz pomocy osobom pokrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym".

Zobacz wideo Hołownia: Jestem zwolennikiem, żeby państwo z największą surowością i rzetelnością rozliczyło Kościół Katolicki

Hierarchowie na temat chodzenia do Kościoła podczas Wielkanocy

W dalszej części komunikatu zawarto informację na temat współpracy Kościoła z państwem. "W celu skutecznego zwalczania przestępstw seksualnych wobec małoletnich, Kościół w Polsce, kierując się konstytucyjną oraz konkordatową zasadą autonomii, oraz współdziałania dla dobra człowieka i dobra wspólnego, podejmuje współpracę z organami państwowymi" - czytamy.

Billboard 'Kochajcie się mamo i tato' - PoznańAktywiski policzyły, ile milionów poszło na antyaborcyjne plakaty

Hierarchowie podczas spotkania poruszyli również temat drugich w dobie pandemii koronawirusa świąt Wielkanocnych i uczestnictwa w tym okresie w nabożeństwach. "Biskupi zachęcają wiernych, by z zachowaniem koniecznej troski o zdrowie i bezpieczeństwo w czasie pandemii uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii i korzystać z sakramentu pokuty" - dodali.

Więcej o: