Szczecin. Prokurator IPN szuka świadków zabójstwa sprzed prawie 70 lat

Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie poszukuje świadków zabójstwa, do którego doszło niemal 70 lat temu w Kamieniu Pomorskim.

Szczeciński IPN poszukuje osób, które mogą mieć informacje na temat jednej ze zbrodni komunistycznych, zaliczanej do zbrodni przeciwko ludzkości. Józef Boś pseudonim Lot prawdopodobnie został zastrzelony w 1952 roku przez szczecińskich funkcjonariuszy Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego (WUBP) ze względu na poglądy polityczne.

Baner na siedzibie 'Solidarności' IPN w obronie "Solidarności" ukaranej za banery na siedzibie

IPN poszukuje informacji na temat Józefa Bosia lub Franciszka Wilczaka

Mężczyzna był uczestnikiem konspiracji niepodległościowej w grupie Władysława Łukasiniuka, działającej na Podlasiu/Lubelszczyźnie. W 1947 roku przeniósł się na Pomorze Zachodnie ze względu na niebezpieczeństwo aresztowania. Tam kontynuował działalność konspiracyjną. Rok później został aresztowany przez Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego (PUBP) w Kamieniu Pomorskim, udało mu się jednak uciec. Przez kolejne cztery lata mężczyzna ukrywał się pod fałszywą tożsamością jako Franciszek Wilczak. Według informacji IPN-u 11 września 1952 roku został zastrzelony w okolicach Krzepocina (województwo zachodniopomorskie), jednak jego miejsce pochówku nie jest znane. 

Donald Tusk Donald Tusk: IPN ma tyle wspólnego z pamięcią, co TVP z informacją

Oddziałowa Komisja prosi o kontakt wszystkich mających informacje na temat zdarzeń z 1952 r.

Szczeciński OKŚZpNP IPN poszukuje więc każdego, kto może mieć jakiekolwiek informacje na temat Józefa Bosia znanego także jako Franciszek Wilczak lub też "wiedzę o zdarzeniach, także pochodzącą z przekazów, obecnie nieżyjących już osób". Z Komisją Ścigania Zbrodni można skontaktować się telefonicznie, faksowo, mailowo lub listownie:

  • tel. 91 312 94 03 lub 06,
  • faks 91 312 94 05,
  • e-mail: marek.rabiega@ipn.gov.pl,
  • listownie: Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, 70-470 Szczecin, ul. Wojska Polskiego 7.
Zobacz wideo "Z Katynia wykupił mnie ojciec. Co się stało z 34 moimi kolegami, do dzisiaj nie wiem"
Więcej o: