Sędzia napisał, że Duda jest "marnym prezydentem". "Zaszkodził całemu wymiarowi sprawiedliwości"

Sąd dyscyplinarny zbada sprawę sędziego podejrzanego o znieważenie prezydenta w mediach społecznościowych. Sędzia napisał, że Andrzej Duda jest "złym człowiekiem" i "marnym prezydentem".
Zobacz wideo Tomczyk: PiS przejmuje sądy, żeby przed nimi nie odpowiadać

Sędzia Przemysław Radzik skierował do sądu dyscyplinarnego wniosek o rozpoznanie sprawy dyscyplinarnej przeciwko sędziemu Jarosławowi Ochockiemu. Powodem ma być jeden z wpisów sędziego na prywatnym profilu w mediach społecznościowych. 

Rzecznik dyscyplinarny wydał oświadczenie ws. sędziego Ochockiego, który napisał, że Andrzej Duda szkodzi Polsce

Rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych Piotr Schab (jednocześnie prezes Sądu Okręgowego w Warszawie, który nie chce przywrócić do orzekania sędziego IgoraTuleyi, pomimo orzeczenia Sądu Apelacyjnego, że Tuleya jest czynnym sędzią) uważa, że sędzia Jarosław Ochocki z Poznania, naruszył zakaz prowadzenia działalności publicznej. Zdaniem rzecznika sędzia powinien dodatkowo "zachować większą powściągliwość w korzystaniu z mediów społecznościowych".

"Nie zachowując powściągliwości w korzystaniu z mediów społecznościowych, znieważył Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę w ten sposób, że na serwisie społecznościowym Twitter jako użytkownik @jaroochocki zamieścił wpis o treści: "Panie Duda! Piszę to z całą odpowiedzialnością. Jest pan złym człowiekiem, marnym prezydentem, ziającym nienawiścią w imię swoich doraźnych i partyjnych, politycznych celów. Szkodzi pan Polsce! Sędzia Jarosław Ochocki" - napisał Schab w uzasadnieniu prowadzonego postępowania.

W ocenie rzecznika dyscyplinarnego sędzia, który na co dzień pracuje w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, przekroczył dopuszczalne normy krytyki. Według niego krytyka jest stosowna, o ile nie poniża lub nie powoduje uszczerbku na honorze lub godności krytykowanego.

Kielce. Pracownikom sądu - za zgłoszenie mobbingu, ma grozić zwolnienieKielce. Pracownikom sądu - za zgłoszenie mobbingu, ma grozić zwolnienie

Sędziego czeka teraz postępowanie dyscyplinarne

"Kwalifikując działanie obwinionego, jako przewinienia dyscyplinarne, polegające na uchybieniu godności urzędu, należy przypomnieć, że jakkolwiek sędziowie nie są ograniczeni w prezentowaniu swoich poglądów w zakresie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, to jednocześnie mogą to czynić we właściwej formie, w sposób stonowany, tak, aby nie narażać innych osób na poniżenie lub uszczerbek na honorze i godności" - dodał Piotr Schab.

Rzecznik podkreślił, że ograniczenia dotyczące prowadzenia działalności publicznej nie mogą być odbierane jako ograniczenie wolności obywatelskich, w tym wolności do wypowiedzi. "Skutkują jednak nakazem daleko idącej powściągliwości w korzystaniu z nich, wykluczając działalność, która kolidowałaby z obrazem sędziego jako osoby bezstronnej i politycznie neutralnej, a także z obrazem sądownictwa jako struktury oddzielonej od innych władz" - napisał.

Piotr Schab napisał też, że poznański sędzia krytykując Andrzeja Dudę "zaszkodził całemu wymiarowi sprawiedliwości" - według niego nadużył prawa do wyrażania opinii i naruszył dobre obyczaje sędziowskie.

Jedna z prokuratorskich teczek ws. ks. Dymera zaginęła. Były w niej nazwiska świadkówJedna z prokuratorskich teczek ws. ks. Dymera zaginęła

Więcej o: