Przebadano próbki z Gdańska i okolic. 80 proc. to brytyjska odmiana. "Jednoznaczna tendencja"

80 proc. z blisko 100 przebadanych w laboratorium Uniwersytetu Gdańskiego próbek wykazało brytyjską mutację koronawirusa. - Ta tendencja jest jednoznaczna - mówi dr Łukasz Rąbalski.

W Laboratorium Instytutu Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego przebadano dokładnie 96 próbek z laboratoriów diagnostycznych na terenie Gdańska i najbliższej okolicy miasta. - Próbki z województwa pomorskiego - z Gdańska i okolic - które analizujemy, całkowicie wskazują na to, że tę chwilę mamy 80 proc. próbek - powiedział w TVN24 dr Łukasz Rąbalski. Jak dodał, wcześniejsze analizy próbek pochodzących z większego obszaru województwa "wskazywały na ponad 70 proc."  - Ta tendencja jest jednoznaczna - powiedział. 

Zobacz wideo Czy Lewica poprze Krajowy Plan Odbudowy Morawieckiego?

Ekspert podkreślił, że sprawdzenie, czy dana próbka jest wariantem brytyjskim, trwa minimum 3-4 dni. - Gdy mamy tych próbek dużo, to trwa około tygodnia - dodał.

21 045 zakażeń koronawirusem 

W ciągu ostatniej doby zarejestrowano 21 045 nowych zakażeń koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia. Od wczoraj zmarło 375 zakażonych osób, a wyzdrowiało 8 635 osób.

Z powodu COVID-19 zmarło 99 osób, natomiast 276 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

W środę wykonano ponad 73 tysiące testów na obecność wirusa. Najwięcej nowych zakażeń potwierdzono w województwach: mazowieckim, śląskim i pomorskim, a najmniej w województwie opolskim. 338 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Od początku epidemii w Polsce zarejestrowano ponad 1 milion 849 tysięcy zakażeń koronawirusem. W sumie zmarło ponad 46 tysięcy zakażonych osób, a wyzdrowiało prawie 1 milion 517 tysięcy osób.

W sobotę na terenie województwa pomorskiego wprowadzony zostanie lockdown. Od 13 do 20 marca zamknięte będą hotele, kina, teatry, a także infrastruktura sportowa. Znacznie ograniczona zostanie działalność galerii handlowych, a nauka odbywać się w trybie hybrydowym. 

Więcej o: