Polska wydaliła rosyjskiego konsula. Żaryn: Był zakażony koronawirusem, ale brał udział w spotkaniach

Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej w Poznaniu został wydalony z Polski. Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, tłumaczy, że dyplomata mimo zakażenia koronawirusem pojawiał się w miejscach publicznych.

Nieoficjalne informacje o wydaleniu konsula Igora Oszczepkowa jako pierwszy przekazał portal tvp.info. Podano, że MSZ uznał Konsula Generalny Federacji Rosyjskiej w Poznaniu za persona non grata łamanie przepisów sanitarnych. 21 stycznia dyplomata i jego córka mieli otrzymać pozytywne wyniki testu na koronawirusa. Mężczyzna jednak zamiast przebywać w izolacji pojawiał się w miejscach publicznych. 

Wydalenie rosyjskiego konsula. "Akt rażącej nieodpowiedzialności"

W środę po południu doniesienia potwierdził Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służ specjalnych. "Rosyjski konsul wydalony miesiąc temu z Polski chodził do miejsc publicznych i uczestniczył w zgromadzeniach, mimo że wykryto u niego COVID-19 - akt rażącej nieodpowiedzialności" - napisał Żaryn. "Niestety, jego przypadek nie jest odosobniony" - dodał.

Tvp.info informowało, że decyzja MSZ ws. Oszczepkowa to odpowiedź na niedawne wydalenie z Rosji unijnych dyplomatów, w tym także z Polski. 

Aleksiej NawalnyRosja wydaliła trzech unijnych dyplomatów z Polski, Niemiec i Szwecji

Więcej o: