Puławy. 11 pensjonariuszy Domu Seniora zmarło w wyniku koronawirusa. Prokuratura wszczęła śledztwo

Prokuratura bada, do jakich nieprawidłowości mogło dość w prywatnym Domu Seniora w Woli Czołnowskiej, który w lutym stał się ogniskiem zakażeń koronawirusem. Wojewoda lubelski, który ma zastrzeżenia co do pracy personelu placówki, złożył zawiadomienie do prokuratury.
Zobacz wideo Wiadomości. Rozmawialiśmy z seniorami zaszczepionymi na COVID-19

Jak podaje "Dziennik Wschodni", kiedy w nocy z 4 na 5 lutego bieżącego roku w puławskim domu seniora "A w sercu maj" zmarło trzech seniorów przebywających w ośrodku, dyrekcja zarządziła przeprowadzenie testów na COVID-19. Na 37 podopiecznych u 23 potwierdzono zakażenie. Najciężej chorzy pensjonariusze zostali jeszcze w ciągu tej samej doby umieszczeni w szpitalu. Niestety do 8 lutego zmarło dziewięciu z nich, później potwierdzono także śmierć dwóch kolejnych osób. 

Michał DworczykCo z kalendarzem szczepień? Dworczyk: 11 marca rusza kolejna rejestracja

Po tych wydarzeniach wojewoda lubelski zlecił przeprowadzenie w placówce kontroli. Nie stwierdzono jednak żadnego związku ze szczepieniami przeprowadzanymi dwa tygodnie wcześniej. Zastrzeżenia budziła natomiast sama opieka nad seniorami. Wojewoda zawiadomił odpowiednie organy o nieprawidłowościach. Nie wiadomo, jakie konkretnie działania personelu budzą wątpliwości, jednak jak informuje "Wyborcza", może chodzić o zbyt późne powiadomienie o ognisku choroby lekarza lub też niewłaściwą opiekę lekarską i pielęgniarską.

Właścicielka i dyrektorka placówki komentowała sprawę w rozmowie z "Dziennikiem Wschodnim". Jej zdaniem personel robił wszystko, co w jego mocy, by "dbać o zdrowie i bezpieczeństwo pensjonariuszy". Kobieta żaliła się, że media przedstawiają pracowników placówki w negatywny sposób. "A przecież naszych seniorów znaliśmy i opiekowaliśmy się nimi od lat. Staraliśmy się chronić ich także przed koronawirusem, co przez długi czas z powodzeniem nam się udawało" - podkreślała.

Stanisław Kowalski został zaszczepiony na COVID-19. To najstarszy mężczyzna w PolsceJeden z najstarszych Polaków zaszczepiony. Pan Stanisław ma 111 lat

DPS-y poluzują obostrzenia dotyczące odwiedzin?

Tymczasem resort rodziny chce poluzować obostrzenia dotyczące odwiedzin pensjonariuszy w DPS-ach. Jak przekazał wiceminister rodziny i polityki społecznej, Stanisław Szwed, w rozmowie z Polską Agencją Prasową, "sytuacja w domach opieki społecznej jest ustabilizowana, a skala zakażeń tam jest bardzo niska". Zgodnie z przytoczonymi danymi na niecałe 80 tys. pensjonariuszy przebywających w samorządowych DPS-ach, zakażonych koronawirusem jest zaledwie 48, natomiast w przypadku pracowników jest to 61 osób na 50 tys. Zdaniem ministra na ustabilizowanie sytuacji miały wpływ między innymi szczepienia.

Więcej o: