Koronawirus. Medycy są zastraszani. Groźby ścięcia głowy, powieszenia, czy "bliskiego końca" to norma

- Jednym z zadań lekarza jest edukacja zdrowotna i profilaktyka. To straszne, że za propagowanie postaw prozdrowotnych można dziś spodziewać się hejtu - mówił Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. Medycy już nawet nie zgłaszają organom ścigania gróźb i pogróżek, które stały się codziennością.

Z powodu pandemii dla wielu lekarzy otrzymywanie gróźb stało się smutną codziennością. Prof. Krzysztof Simon wielokrotnie zwracał uwagę, że pracownicy ochrony zdrowia są regularnie zastraszani. Mówił, że grożą jego rodzinie, obrażają go, nazywając PiS-owską świnią. Nie on jeden dostaje takie wiadomości. Prof. Matyja mówił z kolei, że ma pełny segregator odmów wszczęcia postępowania. Medycy nie mogą liczyć na pomoc policji, więc coraz rzadziej zgłaszają takie sprawy.

Zobacz wideo Minister Niedzielski: Otwieramy szerzej system opieki zdrowotnej. "Kontakt z lekarzem nie będzie już obarczony takim ryzykiem"

"Wasz koniec jest bliski". Dr Kłudkowska: Trudno się nie bać

Dr Matylda Kłudkowska przypomniała, że kiedy w listopadzie zgłoszono do prokuratury komentarz pod jej postem na Facebooku, śledczy odmówili wszczęcia postępowania.

Koronawirus. 10 marca rusza rejestracja dla osób przewlekle chorych - kogo dotyczy?Koronawirus. 10 marca rusza rejestracja dla osób przewlekle chorych

Tłumaczono wtedy, że skoro pisała o tym w mediach społecznościowych, to widocznie się nie bała. Tak brzmiał komentarz:

 Wasz koniec jest bliski. Nie bój się o pominięcie. Twarze wszystkich zdrajców i bandytów jak Ty są zapamiętane i zapisane. Mam nadzieję, że niedługo zastosujemy rozwiązania planowo przewidziane dla nas. Pewnie się domyślasz, jakie to metody humanitarnej dekapitacji według FEMA.

Jak mówiła dr Kłudkowska - trudno było się nie bać.

Pierwszy raz faktycznie istniejąca osoba groziła mi ucięciem głowy

- cytuje lekarkę rp.pl.

"Skończycie na szubienicy". Medycy się boją, ale też dziwią 

Maria Kłosińska, koordynator ds. mediów Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie dostała e-mail o treści: "Wstyd i hańba! Skończycie na szubienicy!". Postępowanie umorzono.

Wojciech AndrusiewiczKoronawirus. Andrusiewicz: W środę jeden z największych wyników w trzeciej fali

Bardziej niż strach odczuwałam zdziwienie, że ktoś poświęcił tyle energii, by odnaleźć adres i wysłać e-maila. Ale lekarze naprawdę się boją. Przesyłają mi zrzuty ekranu z groźbami śmierci. Internauci piszą, że po nich przyjdą, że wiedzą, gdzie mieszkają

- mówiła dr Kłosińska, jak pisze rp.pl.

Więcej o: