RMF FM: Jan Lityński nie zostanie odznaczony Orderem Orła Białego. "Janek by tego nie chciał"

Jan Lityński nie zostanie pośmiertnie odznaczony Oderem Orła Białego, choć taką wolę zadeklarował prezydent Andrzej Duda - podaje nieoficjalnie RMF FM. Kapituła miała odstąpić od przyznania odznaczenia w związku ze sprzeciwem bliskich zmarłego.

Uroczystości pogrzebowe Jana Lityńskiego zaplanowane są na środę. Działacz opozycji PRL zostanie pochowany na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

Jak podaje RMF FM, Lityński miał otrzymać pośmiertnie Order Orła Białego. Chęć odznaczenia działacza miał wyrazić prezydent Andrzej Duda, który przewodniczy kapitule.

"Z prowadzonych przed ceremonią rozmów z najbliższymi wynikało jednak, że nie spotkałoby się to z ich przyjaznym przyjęciem. Jeden z nich wprost twierdzi, że "Janek by tego nie chciał" - czytamy na portalu Rmf24.pl. Kapituła miała w związku z tym zrezygnować z przyznania odznaczenia.

Order Orła Białego jest, jak czytamy na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta, "nadawany za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla Rzeczypospolitej Polskiej, położone zarówno w czasie pokoju jak i w czasie wojny".

Zobacz wideo Legendy "Solidarności", które zmieniły Polskę

Jan Lityński nie żyje

Jan Lityński zginął tragicznie 21 lutego w trakcie próby uratowania psa, pod którym załamał się lód na rzece. Miał 75 lat. Ciało opozycjonisty znaleziono w Narwi po kilku dniach.

Jan Lityński urodził się w 1946 roku w Warszawie, w 1968 roku uczestniczył w protestach po zdjęciu ''Dziadów'' Adama Mickiewicza w reżyserii Kazimierza Dejmka z repertuaru Teatru Narodowego. Za udział w studenckich protestach został relegowany ze studiów, 12 marca 1968 aresztowany, skazany wyrokiem sądu na 2,5 roku więzienia, w 1969 roku zwolniony na mocy amnestii.

W 1976 roku brał udział w akcji pomocy dla represjonowanych robotników Ursusa i Radomia. Był współzałożycielem, autorem i redaktorem niezależnych pism: "Biuletynu Informacyjnego" KOR/KSS KOR, "Robotnika" i kwartalnika politycznego "Krytyka". Od 1977 roku działał w KOR.

W 1980 roku objął funkcję doradcy władz "Solidarności". W stanie wojennym został internowany do września 1982, następnie aresztowany. Od 1984 roku działał w podziemiu jako członek Regionalnej Komisji Wykonawczej NSZZ "S" regionu Mazowsze. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu.

Po 1989 roku był posłem trzech kadencji, w latach 2010 - 2015 doradcą prezydenta RP.

Został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 2015 prezydent Bronisław Komorowski nadał mu Krzyż Wolności i Solidarności.

Więcej o: