IMGW ostrzega przed silnym wiatrem. "Na Bałtyku szykuje się sztorm"

Według najnowszych prognoz IMGW od czwartku w całym kraju zapowiada się bardzo wietrznie. W rejonach górskich prędkość wiatru może osiągnąć nawet ok. 80-90 km/h. A na Bałtyku prawdopodobnie pojawi się sztorm.

W końcówce lutego mieliśmy w całej Polsce pogodę nietypową dla tej pory roku - doświadczyliśmy niespodziewanej fali wysokich temperatur, nawet do 20 stopni Celsjusza. W ostatnich dniach pogoda - można by powiedzieć - wróciła do normy, czyli jest taka, jaka na początku marca zwykle bywała. I - jak wskazują najnowsze prognozy - co najmniej do końca tygodnia nie mamy co liczyć na ocieplenie.  

Zobacz wideo Borys Budka był gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (9.03)

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem w całej Polsce 

Anna Woźniak, synoptyczka Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w rozmowie z PAP przekazała, iż od czwartku w całym kraju pogoda ulegnie zmianie, z powodu rozległego frontu atmosferycznego znad Morza Norweskiego, który przyniesie między innymi opady deszczu.  

Na wschodzie i północnym wschodzie początkowo będą to jeszcze opady śniegu przechodzące w deszcz ze śniegiem i dopiero w deszcz - przekazała PAP Anna Woźniak.  

Oprócz opadów, w ogromnej części kraju będziemy mieli do czynienia z silnym, porywistym wiatrem. Osiągnie on do 70 km/h, natomiast na obszarach nadmorskich i podgórskich nawet do 80-90 km/h. Z tego powodu IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia.

Atak zimy w Bydgoszczy, zdjęcie z 19 stycznia 2021 r. Fizyk atmosfery prognozuje atak zimy w Polsce. "Nie odkładać zimowych ubrań"

W ciągu dnia termometry wskażą w czwartek ok. 10-11 stopni Celsjusza. Kolejne dni przyniosą aurę deszczową z chwilowymi przejaśnieniami i przerwami w opadach.

Najbardziej niebezpiecznie będzie na Bałtyku, gdzie można spodziewać się sztormu.  

Jego przyczyną jest powstanie wtórnego ośrodka niżowego, a w konsekwencji - wzrost prędkości wiatru i sztorm. - I to z kierunkiem wiatru północno-zachodnim, a dla polskiego wybrzeża to niebezpieczny kierunek - podkreśliła synoptyczka.  

Więcej o: