Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa o ruchu drogowym. Pieszy z pierwszeństwem przy wchodzeniu na pasy

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa o ruchu drogowym, zgodnie z którą pieszy zyskuje pierwszeństwo przed wszystkimi pojazdami także przy wchodzeniu na pasy. Ma to wpłynąć na większe bezpieczeństwo na drogach. Obecne statystyki nie napawają bowiem optymizmem. Zgodnie z nimi Polska jest jednym z najniebezpieczniejszych dla pieszych państw Unii Europejskiej.

Jak informowaliśmy jeszcze w styczniu, Sejm przegłosował pierwszeństwo dla pieszych jeszcze przed wejściem na pasy. 423 posłów opowiedziało się wówczas za zmianami, 22 było przeciw, 10 natomiast wstrzymało się od głosu. Jak ogłosiła Kancelaria Prezydenta na Twitterze, w piątek 5 marca Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy.

Zobacz wideo Wiadomości. Kierowca zatrzymuje się na przejściu, a po chwili wyprzedza go kilka aut. Gdyby nie uważność pieszych, doszłoby do wypadku

Pieszy z pierwszeństwem na pasach. Co zakłada nowelizacja

Nowe przepisy wejdą w życie 1 czerwca 2021 roku. Zgodnie z nimi, jeżeli pieszy znajduje się już na przejściu, będzie miał pierwszeństwo przed każdym pojazdem. Jeśli natomiast dopiero na nie wchodzi, wyjątkiem będzie wyłącznie tramwaj, któremu pieszy będzie musiał ustąpić. Nie oznacza jednak, że pieszy będzie mógł wtargnąć na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd - ten zapis pozostał bez zmian. 

przejście dla pieszych (zdjęcie ilustracyjne) Litwa wprowadziła pierwszeństwo pieszych. 40 proc. mniej zabitych na pasach

Dodatkowo zgodnie z nowelizacją, pieszy będzie miał zakaz używania telefonu komórkowego na przejściach, jeśli rozpraszałoby to jego uwagę. Poza zmianami dotyczącymi pieszych nowelizacja wprowadza także zakaz zbyt bliskiego odstępu między samochodami na autostradach i drogach ekspresowych, chodzi o tzw. jazdę na zderzaku. Auta muszą zachować odstęp nie mniejszy niż połowa prędkości, z jaką porusza się pojazd. Dodatkowo ujednolicona zostaje prędkość, z jaką mogą poruszać się pojazdy w terenach zabudowanych - bez względu na porę wynosi to 50 km/h. 

Polska niebezpieczna dla pieszych. Czy nowe przepisy polepszą nasze statystyki?

Jak podaje "Wyborcza", szacuje się, że ponad 90 proc. pojazdów przekracza obecnie dozwoloną prędkość na przejściach dla pieszych. Portal AutoKult przytacza natomiast, że według europejskich statystyk "Polska jest jednym z najniebezpieczniejszych unijnych krajów dla pieszych. W ciągu roku ginie u nas 22 pieszych w przeliczeniu na milion mieszkańców, tymczasem europejska średnia wynosi 10". 

Mateusz Morawiecki Mateusz Morawiecki zapowiada walkę z piratami drogowymi. Będą surowsze kary

Więcej o: