Przemysław Czarnek: Ponad 90 procent nauczycieli jest już zaszczepionych przeciwko COVID-19

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przekazał, że przeciwko COVID-19 zostało zaszczepionych już ponad 90 procent nauczycieli. - Szczepienia trwały też w weekend - doprecyzował.

- Według stanu na piątek to było zdecydowanie ponad 400 tys. nauczycieli na 590 tys. zarejestrowanych- powiedział Przemysław Czarnek, komentując liczbę nauczycieli, którzy dotychczas zostali zaszczepieni przeciwko COVID-19. Szczepienia kadry nauczycielskiej rozpoczęły się 12 lutego. Pierwszeństwo mieli ci, którzy pracują stacjonarnie w szkole, przedszkolu lub żłobku. Później do tej grupy dołączyli także nauczyciele klas starszych, którzy pracują zdalnie, oraz nauczyciele akademiccy.

Zobacz wideo Zmiany w harmonogramie szczepień. "Do 7 marca chcemy zaszczepić nauczycieli"

Szczepienia nauczycieli. Czarnek: Już ponad 90 proc. nauczycieli jest zaszczepionych

Grupa pracowników szkół uprawnionych do zaszczepienia to około 430 tys. osób. 

Szczepienia trwały też w weekend, więc obecnie ponad 90 proc. nauczycieli jest już zaszczepionych 

- dodał minister Czarnek, cytowany przez Polsat News. W przypadku części kadry nauczycielskiej chodzi o pierwszą dawkę szczepionki.

Nauczyciele, którzy nie ukończyli 60. roku życia, są szczepieni preparatem AstraZeneca, a starsi - preparatami Pfizer/BioNTech i Moderny. Ma to związek z wytycznymi Rady Medycznej, która - opierając się na informacjach podanych przez producenta szczepionki - wzięła pod uwagę, że "istnieją ograniczone dane o skuteczności szczepionki AstryZeneci u osób w wieku 55 lat i starszych". Pod koniec lutego podniesiono barierę wieku osób, które mogą przyjmować szczepionkę, do 69 lat.

Od tego tygodnia wydłużono czas odstępu pomiędzy dawkami - w przypadku preparatu Astra Zeneca ma on wynieść 12 tygodni (jest to maksymalny okres zalecany przez producenta) - zmiana wchodzi w życie od 8 marca. Nie obowiązuje wstecz, a więc nie obejmuje osób, które pierwszą dawkę szczepionki otrzymały przed tym terminem.