Kolejne województwa przekroczyły wskaźniki. Mazowieckie i lubuskie o krok od wprowadzenia lockdownu

5 marca minister zdrowia ogłosił nowe obostrzenia w województwie pomorskim. Ma to związek ze wzrostem liczby zachorowań na 100 tys. osób. Od 13 do 20 marca na Pomorzu będą obowiązywać te same ograniczenia, które wprowadzono wcześniej w województwie warmińsko-mazurskim. Analitycy są jednak zdania, że niedługo do tej grupy mogą dołączyć kolejne regiony.
Zobacz wideo Czy kolejny lockdown jest niezbędny?

Według analiz sporządzonych przez Piotra Tarnowskiego, niezależnego analityka danych, który zajmuje się liczbami związanymi z pandemią koronawirusa, województwa mazowieckie i lubuskie zbliżają się blisko wskaźników, które osiągnęły Pomorze oraz Warmia i Mazury przed ogłoszeniem nowych obostrzeń.

Mazowsze i woj. lubuskie przekroczyły wskaźnik 40 nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców liczone jako średnia z 7 dni. W przypadku Pomorza i Warmii od tej wartości zaczynały być wprowadzane nowe restrykcje

- mówił Piotr Tarnowski w rozmowie z WP.

W województwie mazowieckim najwięcej zakażeń na 100 tys. mieszkańców występuje w powiecie grodziskim, jest to ponad 70 zakażonych. Natomiast w lubuskim najwięcej zakażeń pojawiło się w Gorzowie Wielkopolskim.

Lockdown na Mazowszu. "Województwo mazowieckie jest na 3. miejscu"

W województwie warmińsko-mazurskim wskaźnik średniej liczby zakażonych z 7 dni na 100 tys. mieszkańców w chwili wprowadzania obostrzeń wynosił 45. Z kolei na Mazowszu jest to już 41,7. Możliwe, że jeśli trend wzrostowy utrzyma się, to rządzący będą rozważać wprowadzenie nowych reguł sanitarnych w regionie.

Waldemar Kraska był pytany w sobotę na antenie Radia ZET o to, czy województwo mazowieckie spotka ten sam los, co Pomorze. - Myśmy w tej chwili przygotowali taką strategię, że będziemy co tydzień ogłaszać i zmieniać ewentualne obostrzenia w regionach Polski. Województwo mazowieckie jest na 3. miejscu w tej chwili, po warmińsko-mazurskim i pomorskim - odpowiedział wiceminister zdrowia. Dodał, że "jeżeli będzie taka sytuacja, być może tak się stanie". 

Prof. Andrzej Matyja: pojawił się nowy objaw koronawirusa, który wcześniej nie występowałProf. Andrzej Matyja: Pojawił się u pacjentów nowy objaw koronawirusa

Więcej o: