Fizyk atmosfery prognozuje atak zimy. "Mieszkańcy Polski nie powinni odkładać zimowych ubrań"

- Mieszkańcy Polski, Słowacji i Austrii nie powinni odkładać zimowych ubrań do szaf. W drugiej połowie marca możliwy jest atak zimy ze śniegiem i mrozem - powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską Marek Kuczera, fizyk atmosfery z Uniwersytetu Karola w Pradze. Portale pogodowe informują też o możliwej wichurze, która może nawiedzić Polskę w przyszłym tygodniu. Już teraz zimowych warunków powinni spodziewać się mieszkańcy północno-wschodniej części kraju.

Synoptycy ostrzegają przed powrotem zimy ma północy kraju. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem i intensywnymi opadami śniegu dla województwa warmińsko-mazurskiego i północnej części woj. podlaskiego. Mocno będzie wiało również nad morzem i w górach.

IMGW wydało ostrzeżenia przed silnym wiatrem i intensywnymi opadami śniegu

Na Warmii i Mazurach, a także na Podlasiu może spaść od 10 cm śniegu. Temperatura wyniesie około jednego stopnia powyżej zera. Silny i porywisty wiatr z zachodu i północy. Nad morzem w porywach może osiągać 75 km na godzinę.

Śnieg i deszcz ze śniegiem może padać również w centrum, gdzie termometry będą wskazywały około 3 stopni. Na południu Polski nieco pogodniej i cieplej - do 6 stopni.

IMGW ostrzega też przed oblodzeniami na drogach. Mogą one wystąpić w nocy z niedzieli na poniedziałek w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim i lubelskim.

Fizyk atmosfery: Ataku zimy należy się spodziewać w drugiej połowie marca

Zdaniem Marka Kuczery, fizyka atmosfery z Uniwersytetu Karola w Pradze, w drugiej połowie marca na terenie Polski, Słowacji i Austrii zimowa aura raz jeszcze da o sobie znać.

Powołując się na długoterminowe prognozy modelu Global Forecast System, Kuczera prognozuje, że w najbliższych dniach czeka nas silne wiosenne ociepleniem, jednak już w okolicach 17 marcach temperatury mogą spaść do -12 stopni Celsjusza (w Austrii do nawet -15). 

- Mieszkańcy Polski, Słowacji i Austrii nie powinni odkładać zimowych ubrań do szaf. W drugiej połowie marca możliwy jest atak zimy ze śniegiem i mrozem - powiedział Kuczera w rozmowie z Wirtualną Polską

Portale dobrapogoda24.pl oraz fanipogody.pl przewidują natomiast, że około 11 marca w Polsce może wystąpić ryzyko wichury, która wcześniej ma przejść przez kraje zachodniej Europy, poczynając od Wysp Brytyjskich. W Wielkiej Brytanii podmuchy wiatru mogą osiągnąć między 100 a 150 kilometrów na godzinę, natomiast w Polsce - 100 kilometrów na godzinę. Należy jednak podkreślić, że są to prognozy długoterminowe, które są obarczone błędem. 

Zobacz wideo Czy duże opady śniegu pozwolą odbudować nasze zasoby wodne?
Więcej o: