1,15 mln zł od resortu kultury na remont dworku Obajtka. Do tego dotacje od fundacji KGHM i PKO BP

Ponad 1,1 mln zł Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało łącznie na remont dworku prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka w Borkówku - podaje OKO.press. Kilkaset tysięcy złotych przekazały także Fundacje KGHM i PKO BP. Obajtek w ubiegłym roku użyczył dworek Fundacji Integracji Przez Sport HANDICAP Zakopane.

W czwartek "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że w ubiegłym roku doszło do rozwiązania umowy Daniela Obajtka z Fundacją Pomocy i Więzi Polskiej "Kresy RP", której prezes PKN Orlen przekazał do użytkowania kupiony przez siebie dworek w miejscowości Borkówko na Pomorzu. Fundacja miała zorganizować w neobarkowym, stuletnim, liczącym 1,5 tys. m2 dworku Muzeum Żołnierzy AK-Łagierników, a także uruchomić centrum rehabilitacyjno-edukacyjne dla dzieci, młodzieży i weteranów.

W 2018 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało fundacji na remont dworku 791 tys. zł. Według PKN Orlen, fundacja przeprowadziła i zakończyła planowany remont dachu, na który były przeznaczone pieniądze.

Zobacz wideo Poseł PiS: Rekompensaty za prąd zbędne. Ozdoba: Zachęcam do pojechania w teren

Daniel Obajtek. Dotacje na remont dworku w Borkówku

Jak podała "GW", w ubiegłym roku Obajtek podpisał umowę z inną fundacją - Handicap Zakopane. Jej prezeską jest narciarka Małgorzata Tlałka-Długosz, odznaczona w 2019 r. przez Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Fundacja ma prowadzić w dworku działalność rehabilitacyjno-terapeutyczno-sportową. Umowa o użyczeniu została podpisana na 30 lat.

Portal OKO.press podał w piątek, że zakopiańska fundacja otrzymała z MKiDN pieniądze na kolejny etap remontu - 360 tys. zł (m.in. na zewnętrzną stolarkę, izolację ścian, stropów i dachu). Tym samym resort kultury przekazał łącznie na dworek ok. 1,15 mln zł.

Pieniądze przekazała także w 2018 i 2019 r. Fundacja KGHM (łącznie 410 tys. zł na "dofinansowanie utworzenia centrum rehabilitacyjno-edukacyjnego"), a także dwukrotnie Fundacja PKO BP (kwoty nie są znane, celem dotacji była rehabilitacja oraz leczenie m.in. osób w podeszłym wieku).

"Teren wokół dworku został uporządkowany. Budynek ma osuszone fundamenty, nowy dach i nowe kominy. W styczniu brakowało jeszcze okien, ale i te – jeśli dotąd nie zostały wstawione – wkrótce będą" - podaje OKO.press. 

Więcej o: