Prezes TK Julia Przyłębska otrzymała nagrodę. Za wyrok w sprawie aborcji

Prezes Trybunału Konstytucyjnego została wyróżniona nagrodą za wyrok w sprawie aborcji. Decyzja TK dotycząca zakazu przerywania ciąży z przesłanki embriopatologicznej wywołała falę kilkumiesięcznych protestów w całym kraju. O decyzji tej debatowano nawet w Parlamencie Europejskim.
Zobacz wideo Decyzja TK ws. aborcji. "To nie jest orzeczenie"

Jak podaje Onet.pl, Julia Przyłębska została laureatką nagrody im. Grzegorza I Wielkiego za 2020 rok przyznawanego przez konserwatywny miesięcznik "Nowe Państwo". Prezes Trybunału Konstytucyjnego została wyróżniona za orzeczenie zakazujące aborcji z przesłanek embriopatologicznych.

Julia Przyłębska wyróżniona nagrodą za wyrok TK w sprawie aborcji

W uzasadnieniu napisano, że nagroda jest "wyrazem docenienia odwagi nie tylko Julii Przyłębskiej, ale też innych sędziów TK". Kapituła podkreśliła też, że prezes Trybunału Konstytucyjnego "przyszło zapłacić bardzo wysoką cenę za bycie niezawisłym i uczciwym sędzią". Nie podano jednak, jaką cenę zapłaciła Julia Przyłębska. 

Patronem nagrody jest Grzegorz I Wielki - "wybitny papież, który przeszedł do historii m.in. jako bezkompromisowy wróg wszelkiej manipulacji i wszelkiego kłamstwa". Do tej pory laureatami nagrody byli m.in. Bogdan Chazan, Krzysztof Czabański, Andrzej Gwiazda, Lech Kaczyński, Ryszard Legutko, Antoni Macierewicz czy Krzysztof Wyszkowski.

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji wydana została w październiku 2020 roku. W orzeczeniu uznano, że aborcja w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niezgodna z konstytucją.

Decyzja ta skutkowała falą protestów w całej Polsce - ale też na świecie. Polki i Polacy mieszkający za granicą również okazywali wsparcie dla manifestujących w ramach Strajku Kobiet.

W sprawie debatowano także w Unii. W listopadzie 2020 roku Parlament Europejski zdecydowaną przewagą głosów poparł rezolucję potępiającą niemal całkowity zakaz aborcji w Polsce. "Za" głosowało 455 posłów, przeciwnych było jedynie 145 eurodeputowanych. Dodatkowo 9 lutego 2021 na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego europosłowie omawiali sytuację kobiet w Polsce. Większość z nich wyraziła ubolewanie, że wyrok TK Julii Przyłębskiej wszedł w życie pod koniec stycznia 2021 roku.

Więcej o: