Wykładowcy szczerze sobie pogadali, ale nie wyłączyli mikrofonów. Interweniuje Przemysław Czarnek

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek domaga się wyjaśnień od profesora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i dwóch wykładowców Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy. Chodzi o ich rozmowę po zakończonym wykładzie z anatomii, dotyczącą podejrzanie wysokiej zdawalności egzaminów przez studentów.
Zobacz wideo Kiedy starsi uczniowie wrócą do szkół? "Nie mamy dobrego rozwiązania"

Na wykładzie online z anatomii Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy, obecny był jeden z gdańskich profesorów. Po zakończeniu spotkania wykładowcy - prof. Janusz Moryś z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, kierownik wydziału anatomii UMK w Bydgoszczy Michał Szpinda i dziekan wydziału lekarskiego UMK Zbigniew Włodarczyk nie wyłączyli mikrofonów i toczyli rozmowę na temat tego, co sprawia im najwięcej problemów w dobie pandemii. Zgodzili się, że organizacja egzaminów w formie online powoduje zbyt wysoką zdawalność.

Wykładowców nt. zdawalności egzaminów online. "Coś musimy z tym zrobić"

Na nagraniu słychać, jak wykładowcy wymieniają się spostrzeżeniami. - Rozmawialiśmy już o tym, że zdawalność jest zdecydowanie za wysoka w formie zdalnej. Coś musimy z tym zrobić. Wybrałem najlepszych studentów i robię dla nich specjalny test, też stacjonarny. Taki, że po cztery punkty mi piszą. Najlepsi - mówił jeden z nich.

Rozmowę wykładowców nagrali studenci z Bydgoszczy, którzy następnie przesłali je kolegom z Gdańska. Sprawa została skierowana do studenckiego samorządu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który w nocy z poniedziałku na wtorek wystosował do prorektora ds. studenckich pismo z prośbą o zabranie głosu w tej sprawie.

Czarnek o powrocie do szkół: 'Jestem przekonany, że w tym semestrze będzie to jeszcze możliwe'Kiedy otwarcie szkół. Czarnek: Jestem przekonany, że w tym semestrze

Minister Przemysław Czarnek daje trzy dni na złożenie wyjaśnień

Jak informuje Interia, w sprawę zaangażował się minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Rektorzy uczelni w Gdańsku i Bydgoszczy w czwartek otrzymali pisma, w których ministerstwo domaga się wyjaśnień. - Mogę potwierdzić, że dziś wpłynęło pismo ministra edukacji i nauki, do którego się odniesiemy we wskazanym terminie - powiedział rektor GUMed prof. Marcin Gruchała.

Czarnek dał uczelniom trzy dni na złożenie wyjaśnień. Chce uzyskać oficjalne stanowiska obu uczelni, a także informacje o podjętych działaniach wyjaśniających. Co więcej, uczelnie mają przekazać dane dotyczące powtarzania pierwszego roku studiów lub konkretnego przedmiotu z ostatnich pięciu lat, a także przedłożyć informacje w sprawie studentów skreślonych z listy po pierwszym roku.

Siedziba Collegium MedicumWykładowcy z włączonym mikrofonem rozmawiali o egzaminach zdalnych

Więcej o: