Ostrzeżenia IMGW. Silne opady śniegu na południu. Na wschodzie alerty hydrologiczne trzeciego stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnymi opadami śniegu na południu Polski. Synoptycy z IMGW alarmują o wzroście poziomu wody na rzekach we wschodniej części kraju.

Na południu Polski ma spaść nawet do 15 centymetrów śniegu. Ostrzeżenie wydano dla województwa podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego.

Wzrost poziomu wody w rzekach na wschodzie 

Ostrzeżenie trzeciego stopnia IMGW wydało dla zlewni rzek Krzna i Huczwa w województwie lubelskim.  - Na Krznie prognozowane są wahania poziomu wody, w strefie stanów wysokich, przy przekroczonym stanie alarmowym w Malowej Górze - informują synoptycy z IMGW. Z kolei na Huczwie, w związku ze spływem wód roztopowych oraz opadowo-roztopowych, spodziewany jest wzrost poziomu wody powyżej stanu alarmowego w profilu Gozdów. Alert pomarańczowy obowiązuje w zlewni prawobrzeżnych dopływów Sanu. Zdaniem meteorologów, zagrożenie potrwa do piątku, jedynie na Bugu alert obowiązuje do soboty.  

Alert IMGW przed silnymi opadami śniegu 

Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu. Synoptycy przewidują, że miejscami spadnie od 10 do 15 centymetrów. Alert objął trzy województwa na południu Polski. 

  • W województwie śląskim dotyczy powiatów: rybnickiego, Rybnik, wodzisławskiego, Żory, Jastrzębie-Zdrój, pszczyńskiego, cieszyńskiego, bielskiego, Bielsko-Biała, i żywieckiego. Ostrzeżenie będzie obowiązywać w godzinach 2.00 do 13.00 w piątek.
  • W województwie małopolskim wydano ostrzeżenia dla powiatów: oświęcimskiego, wadowickiego, suskiego, myślenickiego, nowotarskiego, tatrzańskiego, limanowskiego, nowosądeckiego, Nowy Sącz i gorlickiego. Tam ostrzeżenie będzie obowiązywało od godziny 3.00 do 15.00 w piątek.
  • W województwie podkarpackim potrwa od piątku od godziny 5.00 do 17.00 i dotyczy powiatów: jasielskiego, strzyżowskiego, krośnieńskiego, sanockiego, leskiego, bieszczadzkiego, przemyskiego oraz Przemyśla i Krosna. 
Więcej o: