Kuria w Kaliszu wydała oświadczenie ws. ks. Arkadiusza H. "Przepraszamy za krzywdy"

"W związku z procesem karnym prowadzonym przeciwko ks. Arkadiuszowi H., który przyznał się do winy i przeprosił za swoje postępowanie, z wielkim szacunkiem odnosimy się do osób przez niego pokrzywdzonych" - czytamy w oświadczeniu Kurii Diecezjalnej w Kaliszu. Przed sądem w Pleszewie trwa proces 52-letniego duchownego oskarżonego o molestowanie chłopca. Ofiarą księdza miało paść też kilkoro innych dzieci.

Kuria Diecezjalna w Kaliszu w oświadczeniu wydanym przez rzecznika ks. Marcina Papuzińskiego podkreśliła, że duchowni nie tylko "z wielkim szacunkiem odnoszą się do osób pokrzywdzonych przez ks. Arkadiusza H., ale również "wyrażają im solidarność, przepraszają za krzywdy, których doznali oraz są gotowi do niesienia im pomocy".

Kuria przeprasza ofiary molestowania przez księdza

"W prowadzonym równocześnie procesie kanonicznym oczekujemy na decyzje Stolicy Apostolskiej, którą zamierzamy poinformować o wyroku sądu państwowego, gdy tylko zapadnie" - zaznaczył ks. Marcin Papuziński.

Zabawa w chowanego - zwiastun filmu Sekielskiego (zapowiedź)"Zabawa w chowanego" braci Sekielskich. Kim jest ksiądz Arkadiusz H.?

Arkadiusz H. był jednym z księży przedstawionych w wyemitowanym w maju 2020 roku filmie dokumentalnym braci Sekielskich "Zabawa w chowanego". Po emisji filmu ksiądz Arkadiusz H. został suspendowany przez biskupa kaliskiego. Zawieszono go w pełnieniu posługi kapłańskiej (nie mógł sprawować sakramentów i nosić stroju duchownego) za czyny popełnione w latach 1994-2000.

Zobacz wideo Kto powinien się zająć sprawą pedofilii w polskim kościele? (wypowiedź z maja 2020 r.)

Arkadiusz H. przed sądem

Pleszewska prokuratura postawiła Arkadiuszowi H. zarzut dopuszczenia się przestępstw na o charakterze seksualnym wobec nieletniego chłopca między wrześniem 1998 a majem 2000 w. Duchowny miał skrzywdzić jeszcze sześciu innych chłopców, którzy zgłosili się do prokuratury, ale sprawy te się przedawniły.

Rozpoczął się proces księdza Arkadiusza H. Duchowny przyznał się do molestowania nieletnichRozpoczął się proces księdza Arkadiusza H. Duchowny przyznał się do molestowania

We wtorek przed sądem w Pleszewie rozpoczął się proces w sprawie 52-letniego obecnie księdza. Oskarżony przyznał się do stawianych mu zarzutów i wyraził skruchę. - Chcę z głębi serca pokornego bardzo serdecznie przeprosić. Jeszcze raz powtarzam - bardzo mocno przeprosić pana Bartłomieja P., który wnosi dzisiaj w swoim oskarżeniu. Mam świadomość i poczucie ogromnej szkody, jaką przez swoją słabość ludzką, nieudolność, grzeszność dokonałem wobec pana Bartłomieja - mówił duchowny.

- Proszę pana Bartłomieja B. o wybaczenie moich słabości, moich grzechów i wnoszę o łaskę takiego braterskiego pojednania - jeśli jest to możliwe - ze strony osoby pokrzywdzonej przeze mnie. Bardzo serdecznie żałuję raz jeszcze. I mam świadomość, tak wiele zła swoją słabością, grzesznością dopuściłem się wobec pana Bartłomieja - dodał.

Wyrok ma zapaść w poniedziałek. Arkadiuszowi H. grozi do 12 lat więzienia.

Więcej o: