Prokuratura bada śmierć 4-miesięcznej dziewczynki. Miała sepsę piorunującą, była leczona przez teleporadę

Do szpitala w Zabrzu trafiła 4,5-miesięczna dziewczynka, u której lekarze zdiagnozowali zaawansowaną sepsę. Niestety medykom nie udało się uratować życia dziecka.
Zobacz wideo Brak miejsc w szpitalach. Czemu łóżka na Stadionie Narodowym stoją puste?

Jak podaje polsatnews.pl, choroba postępowała bardzo szybko. Mimo udzielonej pomocy 4,5-miesięczna dziewczynka zmarła. Sprawą zajęła się już prokuratura.

Nie żyje 4,5- miesięczna dziewczynka. Lekarze zdiagnozowali sepsę piorunującą

Dziecko trafiło do szpitala specjalistycznego w Zabrzu, w województwie śląskim. Na miejscu lekarze zdiagnozowali u dziecka objawy sepsy piorunującej.

- W tym przypadku doszło do wstrząsu septycznego i niewydolności wielonarządowej, tak zwanej sepsy piorunującej, która rozwija się w ciągu kilku godzin - wyjaśniała rzeczniczka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Agata Pułtuska. Kobieta dodała, że początkowe objawy nie wskazywały na to schorzenie.

Rodzice dziewczynki wcześniej konsultowali się z lekarzami poprzez teleporady. - Gorączki czy zaburzeń jelitowych nie kojarzymy z sepsą, tu tak się stało. Pełne objawy sepsy pojawiły się w ciągu kilku godzin. Są to przypadki rzadkie, ale pojawiają się i mają ciężki przebieg u osób z obniżoną odpornością - tłumaczyła rzeczniczka.

Gdy stan dziecka się pogorszył, rodzice wezwali karetkę pogotowia. Niestety, mimo udzielonej pomocy, dziewczynka zmarła.  

Ministerstwo zdrowia nie ograniczyło teleporad

Mimo zapowiedzi, Ministerstwo Zdrowia nie opublikowało wersji rozporządzenia, które od 1 marca miało ograniczyć liczbę teleporad dla dzieci w wieku od 0-6 lat oraz dla seniorów powyżej 65. roku życia. W poniedziałek minister Adam Niedzielski zapewniał, że niebawem zalecenie to wejdzie w życie. - Mamy przygotowaną trzecia wersję projektu, ale prowadzimy ożywioną dyskusję ze środowiskiem lekarzy rodzinnych - mówił polityk. Zmiany mają też dotyczyć przypadków konkretnych zachorowań czy sytuacji, gdy pacjenci nie będą mogli być kierowani na teleporadę.

Więcej o: