IMGW wydało ostrzeżenia dla kilku województw. Poziom wody w rzekach stale się podnosi

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne drugiego i trzeciego stopnia dla kilku zlewni położonych we wschodniej części Polski. Najniebezpieczniejsza sytuacja jest w północnej części województwa lubelskiego.

Niebezpieczna sytuacja hydrologiczna jest spowodowana spływem wód roztopowych do rzek.

Ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia dla kilku zlewni

“W związku ze spływem wód roztopowych przewiduje się dalszy wzrost poziomu wody w rzekach do strefy wody wysokiej, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych. Miejscami, w związku z utrzymującym się zlodzeniem, mogą wystąpić utrudnienia przepływu i związane z tym większe wahania stanu” - czytamy w komunikacie opublikowanym przez IMGW. Prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożenia wynosi 90 proc. Alerty wydany przez synoptyków IMGW dotyczą kilku województw na wschodzie kraju.

  • Województwo warmińsko-mazurskie: zlewnia Pisy i dolnej Narwi
  • Województwo podlaskie: zlewnia Biebrzy, Niemna, Środkowej Narwi, Pisy, Nurca, Górnej Narwi, Supraśli, tam ostrzeżenie będzie obowiązywało do wtorku do godz. 13.15.
  • Województwo mazowieckie: zlewnia Dolnej Narwi, Bugu, Wisły poniżej ujścia Narwi, alert obowiązuje do wtorku do g. 13.15.
  • Województwo lubelskie: zlewnia Bugu do Krzyczewa oraz Wisły od ujścia Sanu do ujścia Kamiennej, ostrzeżenie aktualne do wtorku do godziny 12.00.
  • Województwo podkarpackie: zlewnie prawobrzeżnych dopływów Sanu, gdzie alert potrwa do środy do godziny 9.00

Podwyższony stan rzeki / zdjęcie ilustracyjneWoda w rzekach przekroczyła stany alarmowe. IMGW wydał ostrzeżenia

Ostrzeżenie trzeciego stopnia dla zlewni Krzny i Bugu

“W związku ze spływem wód roztopowych, na Krznie prognozowany jest dalszy wzrost poziomu wody, w strefie stanów wysokich, przy przekroczonym stanie alarmowym w Malowej Górze” - brzmi informacja wydana przez IMGW. Ostrzeżenie trzeciego stopnia wydane dla zlewni Krzny, położonej w północnej części województwa lubelskiego, obowiązuje od wtorku do środy do godziny 9.00. Zagrożenie może wystąpić z 95 proc. prawdopodobieństwem. Ostrzeżenie trzeciego stopnia synoptycy przewidują również na Bugu, gdzie spodziewany jest dalszy wzrost poziomu wody wywołany spływem wód roztopowych oraz piętrzeniem przez lód. W Wyszkowie jest powyżej stanu alarmowego, a we Frankopolu powyżej stanu ostrzegawczego. Tu alert obowiązuje do środy do godziny 12.00.

Zobacz wideo Przedłużające się mrozy to ryzyko powodzi. Do pracy ruszyły lodołamacze - wśród nich Puma i Sokół
Więcej o: