Chaos przed III falą koronawirusa. Do szpitali wracają oddziały covidowe

W Szpitalach wracają oddziały covidowe. Najsilniej odczują to chorzy, którzy od kilku miesięcy czekają na planowane operacje, okazuje się, że ponownie będą mieć przełożone zabiegi.

Według prognoz głównego doradcy premiera ds. pandemii prof. Andrzeja Horbana w szczycie III fali koronawirusa możemy mieć w Polsce od 20 do nawet 40 tys. zakażeń dziennie.

Oddziały covidowe wracają do szpitali

Jak donosi dziennik "Rzeczpospolita", w szpitalach powracają oddziały covidowe. Wojewodowie przygotowują się na czarny scenariusz i przywracają zabrane na początku 2021 roku łóżka covidowe. W placówkach medycznych panuje chaos. - Po 20 dniach od likwidacji ścianek działowych musimy z powrotem przekształcać oddział w covidowy. Teraz będziemy je przywracać, a bałagan i prowizorkę można będzie przyrównać do tych z pierwszych dni pandemii - poinformował dziennik internista z dużego szpitala klinicznego na Mazowszu. Na polecenie wojewody przywrócono tam 220 łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19.

Koronawirus. Warmińsko-mazurskie mierzy się z lockdownem, dzieci znów uczą się zdalnieObostrzenia w warmińsko-mazurskim. Dzieci znów uczą się zdalnie

Pacjenci znowu będą musieli czekać na operację

Marek Wójcik, członek Rady Małopolskiego NFZ powiedział, że ta decyzja dotknie przede wszystkim pacjentów, którzy od miesięcy czekają na planowane operacje, opóźnione przez epidemię. - Sinusoida jest groźna także dla stabilności finansowej szpitali, które znów nie będą mogły zrealizować umów na świadczenia niezwiązane z koronawirusem - podkreśla Marek Wójcik. Wojewodowie wyjaśniają, że decyzje uzgadniali z dyrektorami placówek medycznych. Prawie 100 łóżek dla chorych na koronawirusa przywrócono w województwie warmińsko-mazurskim, a w Małopolsce na oddziałach pojawiło się ich 87.

Zakaz noszenia przyłbic. Od kiedy trzeba będzie nosić maseczki? (zdjęcie ilustracyjne)Nowe obostrzenia od soboty. Maseczki - tak, przyłbice i szaliki - nie

Lockdown województwa warmińsko-mazurskiego

Od soboty na Warmii i Mazurach wprowadzono lockdown, zamknięte zostały kina, teatry, galerie, hotele, pensjonaty, baseny i korty tenisowe. Ograniczono także funkcjonowanie centrów handlowych, otwarte mogą być tylko drogerie, apteki, salony prasowe oraz sklepy spożywcze. Obostrzenia dotyczą również edukacji, klasy I-III wróciły do nauczania zdalnego. W ostatnim czasie aż 1/3 testów wykonanych w województwie warmińsko-mazurskim dała wynik pozytywny. W ostatni weekend przeprowadzono tam 116 kontroli. Funkcjonariusze wystawili 67 mandatów za brak maseczki lub niewłaściwe z niej korzystanie oraz skierowali 23 wnioski o ukaranie do sądu. Na razie lockdown obowiązuje jedynie na Warmii i Mazurach, jednak pojawią się głosy, że może zostać wprowadzony także na Pomorzu i w województwie lubuskim.

Zobacz wideo Po epidemii SARS miał powstać system zapobiegania wybuchom pandemii. Dlaczego zawiódł?
Więcej o: