Powrót do szkół. Czarnek zapowiedział trzy programy i "setki milionów złotych" na dodatkowe zajęcia

W ciągu najbliższych tygodni zostaną przedstawione programy wsparcia dla uczniów powracających do szkół po nauczaniu zdalnym - przekazał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Programy zakładają m.in. wsparcie psychologiczne, poprawę kondycji fizycznej oraz pomoc w zdobywaniu większej wiedzy. Czarnek zapowiedział, że resort edukacji wygospodaruje na ten cel "setki milionów złotych".

Przemysław Czarnek podkreślił na antenie Polskiego Radia 24, że nauka zdalna to "przykra konieczność", która nie jest w stanie w pełni zastąpić nauczania stacjonarnego w szkołach. - Brak wspólnoty, utrata rytmu dnia codziennego, rozchwianie codziennej dyscypliny. To przekłada się zarówno na zdrowie psychiczne, jak i kondycję fizyczną uczniów (…). Jednak zdalna edukacja w obecnej sytuacji jest konieczna, bo zdrowie i życie są najważniejsze - powiedział. 

Zobacz wideo Szkoła w czasie pandemii. Czy należy ograniczyć podstawy programowe?

Czarnek zapowiedział trzy programy. Założenia poznamy już wkrótce

Przemysław Czarnek przekazał, że Ministerstwo Edukacji i Nauki pracuje nad programami mającymi wesprzeć uczniów powracających do nauczania stacjonarnego w szkołach. Dodał, że w ciągu najbliższych tygodni resort będzie przedstawiał założenia poszczególnych programów. Pierwszy z nich został przygotowany przez rektorów Akademii Wychowania Fizycznego w Polsce i zakłada przeszkolenie nauczycieli WF-u tak, aby ich lekcje "były jak najbardziej efektywne i optymalnie poprawiły stan fizyczny uczniów". 

Poznań. Zaginęła 19-latka. Nie ma przy sobie telefonu i dokumentów, zostawiła otwarte mieszkaniePoznań. Zaginęła 19-latka. Nie ma przy sobie telefonu i dokumentów

Za dwa tygodnie zostanie ogłoszony program wsparcia psychologicznego dla uczniów. - Po powrocie do szkół dzieci zostaną przebadane z uwagi na coraz częstsze problemy, które zgłaszają rodzice i nauczyciele - wyjaśnił Czarnek. Jako ostatni zostanie przedstawiony program, którego celem będzie zdobycie przez uczniów większej wiedzy i nadrobienie zaległości powstałych w trakcie nauki zdalnej. 

- Wygospodarujemy setki milionów złotych na to, aby w szkołach były dodatkowe zajęcia wspomagające w związku z tym, że nauka zdalna nie jest w stanie zastąpić nauki stacjonarnej. To dyrektorzy z nauczycielami będą decydować o szczegółach, z jakich przedmiotów będzie uzyskiwana wiedza na dodatkowych zajęciach - stwierdził. 

Czarnek: Do połowy marca chcemy zaszczepić wszystkich chętnych nauczycieli

Według Przemysława Czarnka zaszczepienie nauczycieli daje realną szansę na powrót uczniów do szkół i studentów na uczelnie. Minister podkreślił, że do 10, maksymalnie 15 marca wszyscy chętni nauczyciele oświatowi i akademiccy zostaną zaszczepieni przeciw COVID-19. 

Protest Strajku KobietSondaż: Więcej osób za aborcją do 12. tygodnia niż za "kompromisem"

- A to z kolei daje szansę na to, żeby przy dobrych warunkach pandemicznych i opinii wirusologów, epidemiologów wracać do nauki stacjonarnej w klasach IV-VIII, w szkołach podstawowych, jak i na uczelniach. 

Obecnie do szkół uczęszczają tylko uczniowie z klas I-III. Najmłodsi uczniowie powrócili do stacjonarnego trybu nauczania 18 stycznia po zakończeniu ferii zimowych. Pozostałe roczniki w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych pozostają na nauce zdalnej. Ze względu na rosnącą liczbę nowych zachorowań uczniowie klas I-III w województwie warmińsko-mazurskim powrócili od poniedziałku 1 marca do nauki zdalnej. Nauka w tym trybie potrwa dla nich co najmniej do 14 marca.

Więcej o: