Tatry. Od poniedziałku zakaz wędrówek po zmroku. Chodzi o dobro zwierząt i bezpieczeństwo ludzi

Przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego przypominają, że od 1 marca obowiązuje zakaz poruszania się po szlakach po zmroku. Wczesna wiosna to szczególny czas dla zwierząt. Niektóre budzą się z zimowego snu, dla niektórych samic to czas na przygotowanie się do ciąży, a inne nocą są zwykle bardziej agresywne. Nie chodzi jednak tylko o dobro zwierząt, nocne wycieczki niosą za sobą też inne zagrożenia, o czym przypomina TPN.

Tatrzański Park Narodowy wydał komunikat przypominający o tym, że od 1 marca do 30 listopada obowiązuje zakaz poruszania się po szlakach po zmroku. Góry to nie tylko miejsce dla człowieka, ale głównie dom dla wielu gatunków zwierząt, które park stara się chronić i zapewnić im odpowiednie warunki do życia. Ratownicy TOPR przypominają też, że nocą zagrożeniem dla turysty mogą być choćby pracujące ratraki.

TPN chce zapewnić dzikim zwierzętom ochronę przed ludźmi

Lista nocnych gatunków jest długa. Tatrzański Park Narodowy wymienia między innymi większość gryzoni, kuny, gronostaje, łasice, ryjówki, jeże, borsuki, wilki, jelenie, dziki, sarny i niedźwiedzie. Te ostatnie mogą być dla człowieka poważnym zagrożeniem.

Zakaz wędrowania nocą jest także formą ochrony turystów przed konsekwencjami spotkania z niedźwiedziem. Nocą zwierzęta stają się zwykle bardziej agresywne, zaskoczony i przestraszony drapieżnik może być groźny. Według licznych obserwacji z różnych rejonów świata do większości niesprowokowanych ataków niedźwiedzi na ludzi dochodzi właśnie nocą

- jak informuje TPN.

Ponadto, przyrodnicy przypominają, że okres wczesnej wiosny jest dla wielu gatunków szczególnie ważny, ze względu na gody i ciężarne samice, które przygotowują się do porodu. W tej sytuacji zadaniem parku jest zapewnienie dziko żyjącym zwierzętom ochrony przed ludźmi, którzy zakłócają ich spokój. TPN regularnie przypomina też, że zwierząt nie wolno dokarmiać, ani się do nich zbliżać.

Wilki i niedźwiedzie wędrują szlakami

Polskie tatry cieszą się gęstą siecią szlaków turystycznych - blisko 275 km. Z kolei około 96 proc. powierzchni parku narodowego znajduje się nie dalej niż kilometr od szlaku, stąd niekomfortowa sytuacja zwierząt, które są zmuszone obcować z człowiekiem z bliskiej odległości. Wiele gatunków, jak np. wilki, niedźwiedzie czy lisy również poruszają się szlakami, czego dowodem są tropy i odchody. Zakaz poruszania się po zmroku ma umożliwić im swobodne przemieszczanie się między miejscami żerowania a dziennego odpoczynku.

Zobacz wideo Czy wiesz, jak wzywać pomoc w górach?

TOPR ostrzega: nocne wędrówki niebezpieczne dla turystów

Ostatnio obserwujemy wzmożoną aktywność pieszych i skiturowców wędrujących po tatrzańskich szlakach i trasach narciarskich nocą. Nocne wędrówki nie są obojętne dla zwierząt, ale przede wszystkim są znacznie bardziej niebezpieczne dla turystów, na co zwracają uwagę ratownicy TOPR

- jak głosi komunikat na stronie internetowej Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ratownicy przypominają, że wieczory powinny służyć głównie do awaryjnych powrotów, a nie do rozpoczynania nowych wypraw.

Nocne użytkowanie tras narciarskich i nartostrad, czy szlaków w obrębie kopuły szczytowej Kasprowego Wierchu jest niebezpieczne z uwagi na pracujące w tym czasie ratraki, szczególnie kiedy widoczność jest ograniczona. Może dojść do zderzenia z pracującą maszyną czy rozpięta liną od wyciągarki.

Więcej o: