TVP znów wymazała serduszko. Tym razem nie WOŚP, a... przeciwników aborcji

Użytkownicy portali społecznościowych zauważyli, że w jednym z materiałów na stronie TVP zablurowany został znany plakat z serduszkiem. Nie był to jednak billboard nawiązujący do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, tylko do kampanii organizacji sprzeciwiającej się aborcji. TVP na razie nie wyjaśnia powodów swoich poczynań.
Zobacz wideo TVP Info do likwidacji? "To nie jest rozwiązanie"

Jako pierwsi sprawę nagłośnili dziennikarze WP.pl. Zwrócili uwagę na materiał, który pojawił się na regionalnej stronie TVP3 Łódź we wtorek 23 lutego. Artykuł ilustrują zdjęcia Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi. W oczy rzuca się się jednak nie tylko sam wypadek, ale też ukryta pod pikselami grafika.

Zrzut ekranu zdjęcia z materiału opublikowanego na stronie TVP3 Łódź.Zrzut ekranu zdjęcia z materiału opublikowanego na stronie TVP3 Łódź. fot. https://lodz.tvp.pl

TVP ukryła plakat z serduszkiem - grafika wykorzystywana jest przez organizację antyaborcyjną

Użytkownicy portali społecznościowych zauważyli, że to może być grafika wykorzystana przez Fundację Nasze Dzieci, która sprzeciwia się aborcji. Plakaty te pojawiły się w polskich miastach po tym, jak w całym kraju odbywały się protesty w reakcji na wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Na niezmienionym graficznie zdjęciu z wypadku widać, że faktycznie za pikselami znajduje się grafika wykorzystywana w kampanii antyaborcyjnej.

Zdjęcie z wypadku na ul. 6 Sierpnia w Łodzi.Zdjęcie z wypadku na ul. 6 Sierpnia w Łodzi. fot. KM PSP Łódź

Wspomnianą grafikę Fundacja Nasze Dzieci kupiła na tzw. mikrostocku, gdzie twórcy udostępniają swoje prace, a nabywcy mogą je kupić i wykorzystać do swoich celów. Grafika stała się na tyle popularna w Polsce, że informacje o kampanii dotarły do samej artystki - pochodzącej z Rosji Jekateriny Głazkowej, która sprzeciwiła się takiej formie wykorzystania jej pracy. "Zdecydowanie nie zgadzam się i jestem przeciwna tej idei [zakazowi aborcji - red.]. Obrazek został narysowany jako uosobienie radości macierzyństwa, ale nie macierzyństwa przymusowego, w którym nie ma mowy o żadnej miłości i radości" - pisała na Instagramie.

Siedziba TVPPokazywał środkowe palce na protestach. W TVP został szefem Poland In

Na razie TVP nie odniosła się do kwestii zamazania plakatu. Poprzednio Telewizja Polska często pikselowała lub usuwała serduszka z logo fundacji WOŚP. Taka sytuacja miała miejsce w 2017 roku podczas wywiadu z posłem PO Arkadiuszem Myrchą. W grudniu 2020 roku w jednym z materiałów wymazano naklejkę WOŚP, którą miała przyklejona właścicielka sklepu z polską żywnością w Waszyngtonie.

Prezenterka TVP podczas przedstawiania prognozy pogody z doklejonym do ubrania serduszkiem WOŚPPogodynka TVP zwolniona z pracy za serduszko WOŚP. Stacja komentuje