Chełm. Lekarz wyprosił pacjentkę bo miała przyłbicę. I nie chciał przeprosić

Szef jednej z przychodni w Chełmie (woj. lubelskie) wyprosił kobietę, która przyszła do lecznicy w przyłbicy. To było we wrześniu 2020 r., kiedy przyłbica była jeszcze dopuszczalna jako osłona ust i nosa. Lekarz musiał się tłumaczyć przed rzecznikiem praw pacjenta.

Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem, od soboty obowiązkowe są maseczki. Nie można używać przyłbic, chust i szali, jako jedynej osłony ust i nosa. Wcześniej, zgodnie z przepisami, były one wystarczające.

Zakaz noszenia przyłbic. Od kiedy trzeba będzie nosić maseczki? (zdjęcie ilustracyjne) Zakaz noszenia przyłbic. Od kiedy trzeba będzie nosić maseczki?

Chełm. Kobieta domagała się przeprosin

We wrześniu 2020 roku kobieta przyszła do jednej z chełmskich przychodni ze swoją 17-miesięczną córką na planowe szczepienie. Na twarz miała założoną przyłbicę. Pediatra, a jednocześnie szef lecznicy, wyprosił ją, twierdząc przy tym, że przyłbica nie chroni przed zakażeniem koronawirusem - informuje portal czaschelmna.pl. Jak się okazało, miał całkowitą rację.

Urażona kobieta zażądała od lekarza przedstawienia pisemnego wyjaśnienia tej decyzji drogą elektroniczną. Ten przyznał, że źle zinterpretował obowiązujące przepisy, ale nie zdecydował się na przeprosiny. Dodatkowo zasugerował kobiecie, aby przy rejestracji na kolejną wizytę, zapisała się jako ostatnia. Tłumaczył to faktem, że wówczas nie będzie stwarzała zagrożenia dla innych pacjentów.

Chełm. Rzecznik praw pacjenta odpowiedział pacjentce

Wyjaśnienia szefa przychodni nie zadowoliły pacjentki, która postanowiła dochodzić swoich praw i złożyła formalną skargę do Biura Rzecznika Praw Pacjenta. Kilka dni temu doczekała się odpowiedzi, która jednocześnie zakończyła sprawę.

Epidemia koronawirusa Prof. Gut: We wtorek lub środę dowiemy się, w którą stronę zmierza pandemia

Rzecznik praw pacjenta uznał, że lekarz postąpił niewłaściwie. Nakazał mu systematyczne i dokładne śledzenie zmian w kwestii przepisów dotyczących obowiązku zasłaniania ust i nosa, aby w przyszłości nie dochodziło do podobnych sytuacji.

Zobacz wideo Jakich specjalistów powinnyśmy odwiedzać w ciąży? Dla zdrowia przed porodem i po nim
Więcej o: