Ciało Jana Lityńskiego odnalezione. Straż Pożarna: Było uwięzione między konarami drzew

Zakończyły się trwające od niedzieli poszukiwania ciała zmarłego tragicznie Jana Lityńskiego. Strażacy - przy wsparciu policji, WOPR i płetwonurków RP - odnaleźli ciało około 200 metrów od miejsca, w którym Jan Lityński zginął, chcąc uratować swojego psa.

Rzecznik prasowy komendanta mazowieckiego Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Karol Kierzkowski przekazał Informacyjnej Agencji Radiowej, że ciało Jana Lityńskiego odnaleziono na głębokości około 5 metrów.

- Ciało było zaczepione o korzenie pod wodą i roślinność. Akcja była prowadzona z użyciem między innymi dronów podwodnych oraz drona z kamera termowizyjną, który patrolował Narew i brzegi rzeki. Był wykorzystywany również sonar - zaznaczył rzecznik wojewódzkiej PSP.

Dodał też, że przeszukano znaczny obszar składający się z 5 kilometrów lewego i prawego brzegu Narwi. Przez całkowite zalodzenie rzeki poszukiwania były utrudnione i wydłużyły się. Na miejscu zdarzenia pracują służby, w tym policja, która zabezpiecza ślady.

Jako pierwsza informację o odnalezieniu ciała Jana Lityńskiego przekazała Polska Agencja Prasowa.

Zobacz wideo Korytarz ratunkowy jest przeznaczony dla karetek. Nie blokuj go, bo sam możesz kiedyś potrzebować pomocy

Tragiczny wypadek Jana Lityńskiego. Chciał uratować psa

Do tragicznego wypadku z udziałem opozycjonisty doszło w niedzielę 21 lutego. Jan Lityński wybrał się razem z żoną na spacer. Towarzyszył im pies. Małżeństwo spacerowało w okolicach rzeki Narew w Pułtusku w województwie mazowieckim. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że 75-latek wszedł do rzeki, aby uratować psa, pod którym załamał się lód.

Jan Lityński urodził się w 1946 roku w Warszawie, w 1968 roku uczestniczył w protestach po zdjęciu ''Dziadów'' Adama Mickiewicza w reżyserii Kazimierza Dejmka z repertuaru Teatru Narodowego. Za udział w studenckich protestach został relegowany ze studiów, 12 marca 1968 aresztowany, skazany wyrokiem sądu na 2,5 roku więzienia, w 1969 roku zwolniony na mocy amnestii.

Zmarł Jan LityńskiZmarł Jan Lityński. "Pryncypialny i odważny." "Umiał cieszyć się życiem"

W 1976 roku brał udział w akcji pomocy dla represjonowanych robotników Ursusa i Radomia. Był współzałożycielem, autorem i redaktorem niezależnych pism: "Biuletynu Informacyjnego" KOR/KSS KOR, "Robotnika" i kwartalnika politycznego "Krytyka". Od 1977 roku działał w KOR.

W 1980 roku objął funkcję doradcy władz "Solidarności". W stanie wojennym został internowany do września 1982, następnie aresztowany. Od 1984 roku działał w podziemiu jako członek Regionalnej Komisji Wykonawczej NSZZ "S" regionu Mazowsze. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu.

Po 1989 roku był posłem trzech kadencji, w latach 2010 - 2015 doradcą prezydenta RP.

Został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 2015 prezydent Bronisław Komorowski nadał mu Krzyż Wolności i Solidarności.

Więcej o: