Woda w rzekach przekroczyła stany alarmowe. IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje o wysokim stanie wód na polskich rzekach. Stan alarmowy przekroczony jest na trzech stacjach wodowskazowych. Dla kilku województw wydano ostrzeżenia drugiego stopnia.

Jak wynika z mapy hydrologicznej na stronie IMGW, stan alarmowy przekroczony jest na rzece Trzebośnicy w Sarzynie w województwie podkarpackim.

Stan alarmowy przekroczony na trzech rzekach

Stan wody na godzinę 8.20 wynosił 326 cm (stan alarmowy jest przy 320 cm). Kolejne stacje znajdują się na Wiśle w Kępie Polskiej na Mazowszu (na godz. 8.10 520 cm wody przy stanie alarmowym na poziomie 500 cm) oraz na Orli w Korzeńsku na Dolnym Śląsku, gdzie ostatnio zarejestrowany stan wody (godz. 4.10) wyniósł 264 cm przy stanie alarmowym na poziomie 260 cm. 

Zobacz wideo Daria Gosek-Popiołek o obronie Puszczy Karpackiej przed wycinką

Nad ranem IMGW informowało, że o godz. 2 w nocy stan alarmowy był przekroczony na dwóch stacjach wodowskazowych, a na 30 stan ostrzegawczy. 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wyjaśnia, że stan alarmowy to "umowny stan wody, który odpowiada napełnieniu koryta rzeki, stanowiącemu zagrożenie dla infrastruktury i zabudowań, a także życia i zdrowia ludzi". 

Ostrzeżenia IMGW

IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia, dotyczące wezbrania wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczy. Dotyczą one województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, południowej części lubelskiego i podkarpackiego, a także w Lubuskiem na Odrze od ujścia Baryczy do ujścia Bobru. 

Więcej o: