Prokuratura reaguje na wyrok ws. sędziego Tuleyi. "Postanowienie Sądu jest prawnie bezskuteczne"

Sąd Apelacyjny w Warszawie ocenił, że Igor Tuleya jest "nieprzerwanie sędzią sądu powszechnego RP". Swoje oświadczenie w tej sprawie opublikowała także Prokuratura Krajowa. W jej ocenie "zgodnie z obowiązującymi przepisami decyzję o uchyleniu immunitetu sędziemu czy prokuratorowi podejmuje Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego".

"Igor Tuleya jest nieprzerwanie sędzią sądu powszechnego Rzeczypospolitej Polskiej, z przypisanym do tego urzędu immunitetem i prawem do orzekania" - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie. W listopadzie ubiegłego roku Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zadecydowała o odebraniu sędziemu immunitetu i zawieszeniu go w czynnościach służbowych. Wniosek do Izby został skierowany przez prokuraturę, która teraz podważa rozstrzygnięcie Sądu Apelacyjnego.

Zobacz wideo Tomczyk: PiS przejmuje sądy, żeby przed nimi nie odpowiadać

Sedzia Igor TuleyaSędzia Tuleya stracił immunitet. Izba Dyscyplinarna SN opublikowała uzasadnienie

Według prokuratury sędzia miał przekroczyć swoje uprawnienia w 2017 roku, pozwalając mediom rejestrować ustne uzasadnienie orzeczenia w sprawie dotyczącej obrad w Sali Kolumnowej w Sejmie, do których doszło w 2016 roku. Decyzja SN została zaskarżona przez prokuratora do Sądu Apelacyjnego, który zadecydował, że Izba Dyscyplinarna nie jest niezależnym, bezstronnym i niezawisłym sądem. 

Prokuratura Krajowa zabiera głos w sprawie Igora Tuleyi

Po rozstrzygnięciu Sądu Apelacyjnego głos w sprawie sędziego Tuleyi zabrała Prokuratura Krajowa. PK ocenia, że postanowienie Sądu "pozostaje bez wpływu na bieg śledztwa prowadzonego przez Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej i decyzje procesowe podejmowane w jego toku". Dział prasowy Prokuratury przekazał TVN24, że "zgodnie z obowiązującymi przepisami decyzję o uchyleniu immunitetu sędziemu czy prokuratorowi podejmuje Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego".

Postanowienie Sądu Apelacyjnego w sprawie Tuleyi jest - zdaniem Prokuratury - "prawnie bezskuteczne", ponieważ przepisy nie dają mu uprawnień do decydowaniu o sędziowskim immunitecie czy zawieszeniu sędziego w czynnościach służbowych. Ponadto Wydział Spraw Wewnętrznych PK "w śledztwie prowadzonym przeciwko Igorowi T. podejmuje czynności procesowe wynikającej ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego oraz prawomocnej uchwały Izby Dyscyplinarnej SN zezwalającej na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej za przestępstwo ujawnienia tajemnicy postępowania przygotowawczego".

Prof. Antoni Dudek: - Rafał Trzaskowski ma większy niż Donald Tusk mandat do budowy koalicyjnego bloku opozycji. Tymczasem na razie wszystko zmierza w kierunku wojny wszystkich z wszystkimi.Prof. Antoni Dudek: Zjednoczona Prawica po prostu gnije. Nieodwracalnie [WYWIAD]

Więcej o: