Pogoda na marzec. Wiosna jeszcze ustąpi zimie. W Polskę uderzy mróz ze wschodu

Pogoda w ostatnich dniach była wyjątkowo wiosenna, nie oznacza to jednak, że zima nie da nam się jeszcze we znaki. We wschodnich krańcach Europy odnotowano najniższą tej zimy temperaturę, a długoterminowe prognozy wskazują, że fala mrozu dotrze również do Polski.

Od początku tygodnia temperatura systematycznie wzrastała i w niektórych miejscach osiągała nawet 20 stopni Celsjusza. Nie oznacza to jednak, że zima wycofała się z Europy. Co więcej, prognozy pokazują, że ponownie zawita również do Polski.

Pogoda na dziś - piątek 26 lutego (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda na dziś - piątek 26 lutego. Przed nami niewielkie ochłodzenie

Pogoda na marzec. Mróz znad Rosji przesunie się do Polski

Jak informuje WP, 22 lutego w rosyjskiej miejscowości Ust-Szczugier odnotowano -51,8 st. Celsjusza, co było najniższą temperaturą tej zimy na Starym Kontynencie. To zaledwie o 6 st. więcej, niż wynosiła temperatura 18 stycznia w Jakucku na Syberii - termometry wskazywały tam -58 stopni.

Długoterminowe prognozy wskazują, że mroźne powietrze znad Rosji będzie się przesuwać dalej na zachód. Oznacza to, że na pewien czas w Polsce będzie trzeba pożegnać się z wiosenną pogodą i przygotować na ponowne, choć dość krótkie spotkanie z zimą.

Pogoda na marzec. Temperatura spadnie nawet do -15 stopni

Zgodnie z prognozami, już na początku marca temperatury w Polsce spadną poniżej zera. W pierwszych dwóch tygodniach termometry będą pokazywać takie ujemne temperatury na terenie całego kraju; najzimniej ma być w województwach północnych. Największy chłód ma nadejść w dniach 10-12 marca, kiedy to temperatura spadnie nawet do -15 stopni. 

Sondaż. Ponad 40 proc. Polaków nie chce, aby podczas pandemii były otwarte kościołySondaż. Ponad 40 proc. Polaków chce zamknięcia kościołów w czasie pandemii

Po tym okresie zaczną napływać cieplejsze masy powietrza znad Atlantyku, które przesuną zimowy front w głąb kontynentu. Prognozy wskazują jednocześnie, że ostatni napływ zimy nie będzie się wiązał z obfitymi opadami śniegu. Jedynie około 5 marca mogą gdzieniegdzie pojawić się opady.

Zobacz wideo Daria Gosek-Popiołek o obronie Puszczy Karpackiej przed wycinką
Więcej o: