Rekord absolutny pobity! 25 lutego zanotowano najwyższą lutową temperaturę w Polsce

Końcówka lutego zaskoczyła nas wysokimi temperaturami. Na termometrach pojawiały się coraz wyższe wskazania, a w czwartek 25 lutego został pobity rekord najwyższej lutowej temperatury w naszym kraju.
Zobacz wideo Topniejące lodowce Spitsbergenu. "Byłem przerażony tym, co zobaczyłem"

Po początkowych mrozach, z jakimi mieliśmy do czynienia w połowie miesiąca, luty zaskoczył nas wysokimi temperaturami. Jak podaje "Wyborcza", w środę 24 lutego termometry na stacjach pomiarowych IMGW pokazały najwyższą temperaturę od lat. W Jeleniej Górze było aż 21,2 stopnia. Jeszcze więcej zanotowano w automatycznej stacji telemetrycznej w dolnośląskim Pszennie - 21,34 stopnia. 

Pogoda. Niezwykłe ciepło w lutym. Zdjęcie ilustracyjne, Wrocław 21 lutego 2021 r.Pogoda w lutym przynosi anomalie. Temperatura nawet powyżej 20 stopni

Rekord ten udało się jednak pobić już dzień później. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w czwartek 25 lutego termometry w Makowie Podhalańskim zanotowały 22,1 stopnia na plusie. Jest to najwyższa temperatura w historii lutowych pomiarów. Poprzednio ustanowiony rekord pochodzi z 25 lutego 1990 r., z tej samej stacji. 

Rekord temperatury w Warszawie i nie tylko

Rekordowo było też w Warszawie. W środę 24 lutego termometry w stolicy pokazały najwyższą temperaturę w lutym w historii obserwacji. W cieniu było tam 17,5 stopnia na plusie. Według facebookowego profilu "Pogoda w stolicy, jak i w okolicy", rekordy padły także w 40 innych stacjach meteorologicznych. Wyjątkowo wysokie temperatury tego dnia odnotowano m.in. we Wrocławiu, Polkowicach, Lesznie, Legnicy, Głuchołazach, Karpaczu, Szczyrku, Namysłowie, Poznaniu, Świnoujściu czy na Kasprowym Wierchu. Poprzednie rekordy w tych miejscowościach odnotowano w latach od 1989 do 2008. 

Jak podaje IMGW, na nowy rekord nie trzeba jednak było długo czekać - już w czwartek 25 lutego termometry w stolicy pokazały 18,3 stopnia. 

Wiosna. Zdjęcie ilustracyjnePogoda w Polsce. W środę padł rekord ciepła w lutym. W czwartek może zostać pobity

Rekordowo ciepły luty. Zapowiada się jednak ochłodzenie

Wszystko wskazuje na to, że czwartek 25 lutego pozostanie najcieplejszym dniem miesiąca. Już od piątku nadchodzi bowiem ochłodzenie. 26 lutego na dwucyfrowe temperatury na plusie będą mogli liczyć już tylko mieszkańcy południowej części kraju. Od soboty temperatury spadną do kilku stopni na plusie. 

Więcej o: