Ciepło w całym kraju. Padły rekordy. A "jutro powtórka z rozrywki"

W środę w wielu miejscach w Polsce termometry wskazywały rekordowe wartości dla lutego - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

"Dziś na wielu termometrach w kraju słupek rtęci wzrósł do rekordowych wartości dla lutego. Pobity został np. rekord stacji synoptycznych - Jelenia Góra 21,2 stopni Celsjusza. Na stacji telemetrycznej Pszenno zabrakło 0,1 stopnia do wyrównania rekordu 21,4 stopni z Makowa Podhalańskiego" - podało IMGW.

Twórcy bloga Meteomodel podkreślają, że temperatura w środę była "nieco poniżej rekordu absolutnego". "Jutro powtórka z rozrywki, tym razem rekordy mogą paść nie tylko na Dolnym Śląsku, ale i w Małopolsce oraz innych regionach" - zaznaczają na Twitterze.

Meteomodel w ciągu dnia odnotował rekordy temperatury w kilku miejscach, m.in.: Karpacz: rekord 18 stopni Celsjusza z 1990 - w środę było 18,3 stopnia. "Do grona rekordzistów dołączył Wrocław (obecnie 20.0, poprzedni rekord 19.7), Radzyń (19.8), Długopole-Zdrój (19.2, poprzedni rekord 16.2 z 1990), Dobrogoszcz (19.3, poprzedni 18.6 z 1990), Lądek Zdrój (18.2, poprzedni 17.2 z 1990), Szczawno Zdrój (17.5, rekord 17.0, 1990)" - czytamy w informacji.

W czwartek znowu ciepło

"Bomba ciepła" nadeszła do Polski pod koniec zeszłego tygodnia. W niedzielę IMGW poinformował, że w zachodniej części kraju termometry wskazały 15 stopni Celsjusza, a co za tym idzie, rozpoczęło się przedwiośnie.

W czwartek też będzie ciepło, szczególnie w zachodniej części kraju. W najcieplejszym momencie temperatura może sięgnąć 18-19 stopni Celsjusza, zaś lokalnie przekroczyć nawet 20 stopni. Dotyczy to temperatury podawanej w cieniu, dlatego w pełnym słońcu odczuwalna może być jeszcze wyższa. 

W centrum i na wschodzie będzie nieco chłodniej - termometry mają wskazywać odpowiednio 13-15 stopni i 8-10 stopni. Dodatkowo nie są prognozowane żadne opady deszczu, a niebo ma być bezchmurne. Według prognoz, wysokie temperatury utrzymają się do czwartku, natomiast od piątku czeka nas delikatne ochłodzenie.

Pogoda. Niezwykłe ciepło w lutym. Zdjęcie ilustracyjne, Wrocław 21 lutego 2021 r.Pogoda w lutym przynosi anomalie. Temperatura nawet powyżej 20 stopni

Zobacz wideo Do pracy ruszyły lodołamacze - wśród nich Puma i Sokół