Aleksander Doba nie żyje. "Oby w niebie oceany do przepłynięcia były jeszcze większe"

Aleksander Doba zmarł podczas zdobywania Kilimandżaro. O jego śmierci poinformowała we wtorek rodzina. Kondolencje składają także politycy, którzy wspominają podróżnika i jego sukcesy, w tym trzykrotne przepłynięcie Oceanu Atlantyckiego.

Aleksander Doba zmarł 22 lutego, zdobywając najwyższy szczyt Afryki - Kilimandżaro. Rodzina podkreśliła w komunikacie, że podróżnik odszedł realizując jedno ze swoich marzeń.

Aleksander Doba nie żyje. Znany kajakarz 'zmarł śmiercią podróżnika', zdobywając Kilimandżaro Aleksander Doba nie żyje. Znany kajakarz "zmarł śmiercią podróżnika"

"Aleksander Doba uczył, że niemożliwe nie istnieje. Wszystko wymaga tylko czasu, pracy i optymizmu"

Do śmierci podróżnika odnieśli się także politycy, którzy wspominają Aleksandra Dobę. "Smutna wiadomość dotarła z Afryki. W czasie zdobywania Kilimandżaro zmarł Aleksander Doba (1946-2021), słynny podróżnik a nasz krajan ze Swarzędza. Jako pierwszy w historii przepłynął samotnie na kajaku Atlantyk, tylko dzięki sile mięśni. 'Podróżnik roku' National Geographic" - napisał poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, który sam w latach 1998-2014 zdobył Koronę Ziemi.

"'Czy pokonałem trzykrotnie ocean? Nie, ja po prostu trzykrotnie go przepłynąłem, nie dając mu pokonać siebie' - Aleksander Doba uczył, że niemożliwe nie istnieje. Wszystko wymaga tylko czasu, pracy i optymizmu. Bez wymówek, bez usprawiedliwień. Wielki człowiek, wielka strata" - napisał z kolei prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Pan Aleksander Doba tak urokliwie łączył mężność z dobrocią. Oby w niebie oceany do przepłynięcia były jeszcze większe a góry do zdobycia jeszcze wyższe. A Pan na pewno da im radę!" - to eurodeputowana Magdalena Adamowicz.

Śmierć Aleksandra Doby komentują także politycy związani z województwem zachodniopomorskim, m.in. Sławomir Nitras, marszałek Pomorza Zachodniego Olgierd Geblewicz czy zachodniopomorski oddział Prawa i Sprawiedliwości. "Senior, dla którego nie było rzeczy niemożliwych" - napisał z kolei klub Koalicji Polskiej.

Aleksander Doba Pojawiają się szczegóły ostatniej wyprawy Aleksandra Doby. "Poprosił o chwilę odpoczynku"

Aleksander Doba nie żyje. Podróżnik zmarł w wieku 74 lat

Aleksander Doba urodził się w 1946 roku. Do jego największych sukcesów należy trzykrotne, samotne przepłynięcie kajakiem Oceanu Atlantyckiego. Po raz pierwszy udało mu się to w 2011 roku, kiedy po 99 dniach przepłynął z Senegalu do Brazylii. W 2014 roku wyruszył z Portugalii i dopłynął do Stanów Zjednoczonych. Na oceanie spędził wtedy aż 167 dni. W 2017 roku zakończył trzecią podróż z Le Conquet we Francji do Nowego Jorku.

Opłynął też kajakiem Morze Bałtyckie i Bajkał. Jako pierwszy w historii opłynął całe polskie wybrzeże z Polic do Elbląga oraz Polskę po przekątnej: z Przemyśla do Świnoujścia. Poza tym latał na szybowcach i skakał ze spadochronem. Został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Więcej o: