W europarlamencie organizują przesłuchanie ws. wyroku TK o aborcji. Polskie władze nie potwierdził udziału

Dwie komisje Parlamentu Europejskiej planują zorganizowanie przesłuchania dotyczącego wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Debaty zostały zaplanowane na środę.

22 października 2020 roku polski Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepis zezwalający na przerwanie ciąży ze względu na ciężkie wady płodu jest niezgodny z konstytucją. Efektem tej decyzji były wielotysięczne protesty w całym kraju. 27 stycznia 2021 roku z kolei wyrok został opublikowany, wskutek czego tzw. trzecia przesłanka zezwalająca na przeprowadzenie aborcji została wykreślona z ustawy o planowaniu rodziny.

Tomasz GreniuchGreniuch szefem oddziału IPN był kilkanaście dni. Ale powołał zastępczynię

Debata ws. wyroku TK. Polskie władze nie potwierdziły udziału

W związku z kontrowersjami wokół wyroku w Parlamencie Europejskim w środę planowane jest przesłuchanie. Ma odbyć się w komisjach ds. wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych oraz praw kobiet i równouprawnienia. 

Jak informuje RMF FM, polskie władze jak dotąd nie potwierdziły udziału w przesłuchaniu. Wiadomo jednak, że swoje stanowisko przedstawi między innymi unijna komisarz ds. równości i praw kobiet Helena Dalli. W debacie wezmą ponadto udział przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, w tym liderka Strajku Kobiet Marta Lempart. Temat spotkania: "Ataki na prawo do aborcji i łamanie praworządności w Polsce".

Planowane kolejne debaty nt. praworządności

Według zapowiedzi, eurodeputowani mają wywierać nacisk na Komisję Europejską, aby ta podjęła działania w związku z ograniczeniem prawa do aborcji w Polsce po decyzji, jak czytamy na stronie radia, wydanej przez niewiarygodny Trybunał Konstytucyjny. Komisja Europejska może jednak mieć problem z wydaniem osądu, ponieważ kwestie aborcji nie leżą w kompetencjach UE.

Zapadł wyrok sądu, ale TVP nie przeprosiła za swój ksenofobiczny materiał szkalujący imigrantów. Będą grzywnyTVP lekceważy prawomocny wyrok sądu. "Będą grzywny, coraz wyższe"

Na marzec z kolei zaplanowane są kolejne debaty dotyczące sytuacji praworządności w Polsce. Podejmowane mają być tematy stref LGBT oraz wolności mediów w kontekście podatku reklamowego.

Zobacz wideo Okła-Drewnowicz: Większość naszego elektoratu jest za liberalizacją prawa aborcyjnego
Więcej o: