Smog dusi wszędzie. Nawet tam, gdzie myślisz, że go nie ma

Mogłoby się wydawać, że żegnając mrozy, żegnamy również smog. Niestety problem zanieczyszczenia powietrza jest nadal aktualny. Miejscami sytuacja jest fatalna. Zaskakujące, w których miastach występują znaczne przekroczenia dopuszczalnego stężenia pyłów.

Najgorzej we wtorek (23 lutego) nad ranem było w Grudziądzu, tam stężenie pyłu PM10 przekroczyła dopuszczalną wartość aż sześciokrotnie.

Kiedy powietrze jest zanieczyszczone?

O zanieczyszczonym powietrzu mówimy, gdy stężenie szkodliwych pyłów przekracza dopuszczalną normę.

  • w przypadku pyłu PM10 - 60 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3);
  • w przypadku pyłu PM2,5 - 36 µg/m3;
  • w przypadku benzenu - 10 µg/m3.

Grudziądz spowity smogiem

Stężenie pyłu PM10 w Grudziądzu było najwyższe. Stacja pomiarowa wykazała, że jego stężenie jest na poziomie 365,64 µg/m3. To wynik przekraczający sześciokrotność normy. Powietrze złej jakości było również w Nowym Targu, stężenie PM10 wyniosło 172 µg/m3, a w Toruniu 166,8 µg/m3. Tylko trochę lepiej było w Augustowie (154 µg/m3), Nowinach (145,88 µg/m3) i Bydgoszczy (143,6 µg/m3).

Stężenie pyłu PM2,5 najgorsze w Augustowie

W Augustowie Stężenie pyłu PM2,5 wyniosło 152 µg/m3. Fatalna jakość powietrza była też w Kościerzynie, Nakło nad Notecią, Sierpcu i Biskupcu. Zła sytuacja panowała w wielu miejscowościach m.in. w Kutnie, Gorzowie Wielkopolskim, Grajewie i Włocławku.

Smog nad RybnikiemRybnik. Stężenie rakotwórczego czarnego węgla u dzieci wyższe o 425 proc.

Fatalna jakość powietrza w Polsce

We wtorek jakość powietrza w wielu miejscach w Polsce była fatalna. Najgorzej sytuacja wygląda w północno-wschodniej oraz w centralnej części kraju. "Najwyższe stężenia zanieczyszczeń są rejestrowane w Kościerzynie, Biskupcu oraz Bydgoszczy" - przekazał IAR rzecznik Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Wojciech Laska.

Duże stężenie PM10 - w dużych miastach. Nie pomaga mgła i brak wiatru

W kilku dużych miastach m.in. w Warszawie i Gdańsku przekroczone zostały normy stężenia pyłów, szczególnie PM10. Wojciech Laska wyjaśnia, że wysokie stężenia pyłu zawieszonego są wynikiem warunków meteorologicznych - przede wszystkim słaby wiatr oraz zamglenia. Dodał również, że przed południem dużo zanieczyszczeń było w powietrzu w dużych miastach w różnych częściach Polski, między innymi w Gdańsku, Bydgoszczy, Toruniu, Warszawie, Lublinie, Opolu i w Zielonej Górze.

Smog. Zdjęcie ilustracyjneZanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19

Pomarańczowy alert w stolicy

W Warszawie obowiązuje pomarańczowy alert w związku z jakością powietrza. W komunikacie urzędu miasta czytamy, że "na obszarze całego województwa mazowieckiego, w tym na obszarze całej Warszawy, istnieje ryzyko wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10", który wynosi 100 mikrogramów na metr sześcienny.

Zobacz wideo Na co Polacy wymieniają "kopciuchy"?
Więcej o: