TVP lekceważy prawomocny wyrok sądu. Nie przeprosiła Gdańska za ksenofobiczny materiał. "Będą grzywny, coraz wyższe"

TVP nie respektuje prawomocnego wyroku sądu, który orzekł, że TVP ma opublikować przeprosiny za wyemitowanie ksenofobicznego materiału. Jak zapowiada Tomasz Ejtminowicz, mecenas prowadzący sprawę, przeprosiny będą wymuszane przez nakładanie na TVP coraz wyższych grzywien.

Kilka dni temu zapadł prawomocny wyrok Sądu Apelacyjnego w sprawie pomiędzy miastem Gdańsk a TVP. Dotyczył materiału TVP, wyemitowanego w 2016 roku, w którym telewizja publiczna zestawiła powołaną właśnie Radę Imigrantów w Gdańsku z osobami nielegalnie przekraczającymi granice europejskie. TVP nie wykonało tego, do czego zobowiązał stację wyrok sądu.

Jakub Kwieciński i Dawid Mycek zrobili sondę w Chocianowie odnośnie pomysłu radnych na 'strefę wolną od LGBT'Były dziennikarz TVP o kulisach pracy: Tam nie ma nawet kawałka prawdy

TVP nie przeprasza. "Puścili coś na godzinę.To nie jest wykonanie wyroku" 

Wyrok Sądu Apelacyjnego, który orzekł, że materiał TVP był rasistowski i ksenofobiczny, zobowiązywał stację do publicznych przeprosin miasta Gdańsk na swojej antenie, a także na kontach TVP w mediach społecznościowych. Stacja miała ponadto wpłacić 50 tys. złotych na rzecz gdańskiego Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek.

Przeprosiny TVP miała zamieścić do 20 lutego i pozostawić je na głównej stronie na 24 godziny, a przez kolejne dwie doby wciąż miały być widoczne w serwisie. Stacja zamieściła przeprosiny - na około godzinę - po czym zdjęła je z serwisu. 

To, że oni puścili coś na godzinę i to zniknęło jest zerowym wykonaniem wyroku

- mówił portalowi Gazeta.pl mecenas Tomasz Ejtminowicz z Meritum Kancelaria Radców Prawnych, który reprezentuje w tej sprawie miasto Gdańsk. Mec. Ejtminowicz zainicjował już procedurę egzekucyjną.

W pierwszej kolejności sąd egzekucyjny wezwie do wykonania wyroku, jeżeli TVP to zignoruje, to będzie nałożona grzywna. Pierwsze dwie grzywny mogą wynosić do 15 tysięcy złotych, a w razie, gdyby to nie odniosło skutku, można te grzywny jeszcze ponawiać. Przy czym kwoty poszczególnych grzywien mogą być już wyższe, a suma nie może przekroczyć miliona złotych

- mówił mec. Ejtminowicz i podkreślił, że przeprosiny będą na TVP wymuszane poprzez wnioskowanie do sądu o nakładanie grzywien aż do skutku.

Adam NiedzielskiNiedzielski: Do jesieni zaszczepionych 60-70 proc. dorosłych Polaków

TVP nie płaci na Centrum Wsparcia Imigrantów. Przyjdzie komornik

Z kolei jeśli chodzi o wpłatę pieniędzy na rzecz gdańskiego Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, to TVP czeka spotkanie z komornikiem.

Stacja zapowiedziała, że złoży skargę kasacyjną, jednak według mec. Ejtminowicza, jest to zdarzenie przyszłe i niepewne. W tej chwili wyrok jest wykonalny i powinien podlegać realizacji.

Zobacz wideo Premier poprosił o wsparcie dla niezależnych mediów wspierających proces demokratyzacji na Białorusi
Więcej o: