Kiedy przyjdzie wiosna? A może od razu lato? Idzie uderzenie ciepła

Idzie już wiosna? Na to wygląda. Najnowsze prognozy pogody dla Polski mówią, że w niektórych regionach słupki rtęci w tym tygodniu będą wskazywać nawet o 20 stopni więcej, niż jeszcze kilka dni temu.

Po fali mrozów, kiedy termometry, zwłaszcza we wschodniej i północno-wschodniej części kraju, wskazywały nawet poniżej -20 stopni Celsjusza, w ostatni weekend nastąpiło spore ocieplenie. A w połowie tego tygodnia pojawi się główne uderzenie ciepła, płynące do Polski aż z północnej Afryki.

Pogoda na dziś - poniedziałek 22 lutego. Wysoka temperatura i dużo słońca (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda na dziś - poniedziałek 22 lutego. Wysoka temperatura i dużo słońca

Pogoda w Polsce. Ciepło napływa z południa Europy

Zgodnie z prognozą wydaną przez tvnmeteo.pl, za radykalną zmianę temperatury odpowiada lodowaty wyż, który "siedział" nad naszą częścią Europy i powoli zaczyna zmieniać położenie. Jego miejsce zajęło ciepło płynące z zachodniej i południowej części kontynentu.

To właśnie napływ ciepła z kierunku południowego odpowiedzialny będzie za wzrost temperatury w Polsce w najbliższych dniach. Dotrze ono do naszego kraju drogą, która utworzy się między niżami z zachodu kontynentu, a wyżem zlokalizowanym nad Bałkanami.

Pogoda w Polsce. Weekend i początek marca również ciepłe

Każdego kolejnego dnia słupki rtęci będą wskazywać wyższe wartości. Kulminacji wiosennej pogody należy się spodziewać w środę i czwartek, kiedy termometry wskazywać będą nawet do 17 stopni w południowej i zachodniej Polsce. W tym samym czasie na wschodzie będzie nie więcej niż 10 stopni.

Polacy na skuterach zatrzymani w rezerwacie na SłowacjiPolacy zatrzymani na Słowacji. Grozi im konfiskata skuterów

Następny weekend będzie nieco chłodniejszy. Napływ do Polski chłodniejszego powietrza, nie spowoduje jednak powrotu zimowych warunków. Termometry będą wskazywać od 6 do 10 stopni. Początek marca będzie równie ciepły - temperatury mają oscylować w granicach od 5 stopni we wschodniej części kraju do 10-12 stopni w zachodniej Polsce.

Zobacz wideo Pancerne Leopardy skaczące w śniegu
Więcej o: