Sondaż po skandalach pedofilskich w Kościele. Episkopat powinien się podać do dymisji - uważa większość Polaków

Kolejne pedofilskie skandale w Kościele katolickim znacząco wpływają na poziom zaufania Polaków do hierarchów kościelnych. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego dla "Wprost", większość badanych uważa, że cały Episkopat powinien podać się do dymisji.

Temat pedofilii w Kościele wrócił wraz ze skandalem związanym z ks. Andrzejem Dymerą. Duchowny ze Szczecina od 25 lat był oskarżany o molestowanie seksualne nieletnich. Dopiero jednak po emisji wstrząsającego reportażu "Najdłuższy proces Kościoła" w TVN24, o przestępstwach seksualnych księdza Dymera i o tuszowaniu ich przez arcybiskupów ze Szczecina i Gdańska, duchowny został usunięty z funkcji dyrektora Instytutu Medycznego Jana Pawła II w Szczecinie. Przedawnienie sprawiło, że nigdy za swoje czyny nie poniósł odpowiedzialności karnej. Ks. Andrzej Dymer zmarł w zeszłym tygodniu, 16 lutego.

Sondaż. Prawie 60 proc. Polaków chce dymisji Episkopatu

W najnowszym sondażu przeprowadzonym przez United Surveys dla "Wprost", ankietowanym zadano pytanie: "Na ile zgadza, lub nie zgadza się Pan(i)/ z następującym twierdzeniem: Po ujawnieniu kolejnych afer pedofilskich w polskim Kościele, cały Episkopat powinien podać się do dymisji.".

Przeważająca część respondentów przyznała, że zgadza się z tak postawioną tezą - odpowiedź twierdzącą zaznaczyło 58,7 proc. respondentów. Przeciwnego zdania było 33,9 proc. badanych, natomiast pozostałe 7,4 proc. nie miało zdania w tej sprawie.

Sondaż. Za dymisją Episkopatu częściej są mężczyźni

Dymisji kościelnych hierarchów chcą najczęściej wyborcy opozycji - 70 proc. Za właściwą uważa taką decyzję 41 proc. osób popierających Zjednoczoną Prawicę.

Częściej za takim rozwiązaniem opowiadali się mężczyźni (64 proc.), aniżeli kobiety (54 proc.). Aprobatę dla tak postawionego pytania wyraziły osoby ze wszystkich grup wiekowych, z wyjątkiem osób w wieku 50-59 lat (25 proc.). Twierdząco z grupy 30-39 lat odpowiedziało 87 proc. respondentów, a wśród osób po 70. roku życia - 74 proc.

Za usunięciem obecnego składu Episkopatu częściej opowiadali się mieszkańcy średnich (77 proc.) i dużych miast (70 proc.) niż wsi (52 proc.). Wśród przeciwników dymisji częściej pojawiały się osoby deklarujące się jako wierzące i regularnie praktykujące (45 do 43 proc.), a także praktykujący nieregularnie (45 do 50 proc.).

Zobacz wideo "Ten cały przeklęty dwór watykański trzeba rozsadzić"
Więcej o: