Słowacja. Polacy zatrzymani za jazdę skuterami po terenie chronionym. Grozi im konfiskata pojazdów

Dwaj Polacy, którzy nielegalnie poruszali się skuterami śnieżnymi po terenie chronionym Parku Krajobrazowego Orawa Górna na Słowacji, zostali zatrzymani przez policję. Grozi im konfiskata skuterów.

Dwóch obywateli Polski postanowiło wybrać się na przejażdżkę po Słowacji skuterami śnieżnymi. Na trasę swojej wycieczki wybrali oni jednak teren chroniony. Mężczyźni zostali zatrzymani przez policję.

Wypadek w Austrii z udziałem Polaków.Austria. Wypadek z udziałem czterech Polaków. Trafili do szpitala

Polacy na Słowacji. Śnieżne szaleństwo przerwane przez policję

Jak podaje na swoim Facebooku słowacka policja, funkcjonariusze w Żylinie we współpracy z pracownikami Parku Krajobrazowego Orawa Górna (CHKO) przeprowadzili akcję prewencyjno-ochronną mającą na celu "zapobieganie przestępczości środowiskowej na terytorium chronionego obszaru krajobrazu Orawy Górnej".

W trakcie akcji miało zostać zatrzymanych dwóch Polaków w wieku 40 i 46 lat, którzy poruszali się na skuterach śnieżnych na obszarze oznaczonym drugim stopniem ochrony. W zatrzymaniu udział brali policjanci Regionalnej Dyrekcji Policji w Żylinie, personel Obszaru Chronionego Krajobrazu Horná Orava oraz ratownicy Górskiego Pogotowia Ratunkowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Słowackiej. 

Wojewoda małopolski Łukasz KmitaKoronawirus. Wojewoda Małopolski: Szpital w Nowym Targu gotowy przyjąć Słowaków

Jak podaje policja, w ramach postępowania zabezpieczono oba pojazdy, które mogą zostać teraz skonfiskowane. Mężczyznom grożą zarzuty dotyczące niszczenia roślin chronionych oraz stworzenia zagrożenia dla zwierząt.

Zgodnie z polskim prawem, ruch pojazdów na obszarach objętych ochroną, jakimi są parki narodowe oraz rezerwaty przyrody jest zabroniony poza drogami publicznymi oraz drogami wskazanymi do tego celu. Szlaki, na których dopuszczony jest ruch pieszy, konny czy rowerowy wyznaczany jest przez dyrektora konkretnego parku narodowego lub regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Za łamanie tego prawa przez kierujących pojazdami (w tym pojazdami typu quad/cross/offroad) w lasach, parkach narodowych oraz rezerwatach przyrody grozi mandat karny w wysokości do 500 złotych.

Zobacz wideo Słowacy planują badania na ogromną skalę. „Pytanie, co chcą uzyskać”
Więcej o: