Ptasia grypa w Polsce. Martwy łabędź w Warszawie, chore ptaki w Trzebiechowie

W mediach pojawiają się kolejne doniesienia na temat ptasiej grypy. Podczas gdy Rosja zgłosiła Światowej Organizacji Zdrowia pierwsze na świecie podejrzenie dotyczące zakażenia wirusem H5N8 wśród ludzi, w Polsce wykrywane są nowe zachorowania wśród ptaków.

Rosja przekazała Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) informacje o pierwszych siedmiu przypadkach przeniesienia ptasie grypy (H5N8) na człowieka. Potwierdziła to Anna Popowa z Federalnej Służby Nadzoru Ochrony Praw Konsumentów i Opieki Społecznej, o czym informuje onet.pl. Szczep jest bardzo zaraźliwy i śmiertelny dla ptaków, ale jak dotąd nigdy nie odnotowano, aby rozprzestrzeniał się na ludzi.

Odkrycie tych mutacji, gdy wirus nie uzyskał jeszcze zdolności przenoszenia się z człowieka na człowieka, daje nam wszystkim, całemu światu, czas na przygotowanie się na możliwe mutacje i reakcję w odpowiedni i terminowy sposób

- mówiła Anna Popowa.

Jeśli doniesienia z Rosji zostaną potwierdzone, będzie to pierwszy raz, gdy H5N8 wykryto u człowieka. 

Rosja zawiadamia WHO o przypadkach ptasiej grypy H5N8 u ludziRosja zawiadamia WHO o przypadkach ptasiej grypy H5N8 u ludzi

Polska. Nowe ogniska ptasiej grypy? W Warszawie znaleziono martwego łabędzia

O ptasiej grypie coraz głośniej jest także w Polsce. Na Kanale Żerańskim na warszawskiej Białołęce znaleziono martwego łabędzia. Badanie wykazały, że był zakażony wirusem H5N8. Specjaliści ocenili, że jest to pojedynczy przypadek, a nie ognisko choroby, jednak Urząd Dzielnicy przypomina mieszkańcom, że mają obowiązek informowania Powiatowego Lekarza Weterynarii o każdym przypadku znalezienia martwego ptaka. Takie zgłoszenia można kierować pod numer 536 310 809.

W Warszawie znaleziono do tej pory tylko jednego łabędzia zakażonego ptasią grypą, jednak kilka dni temu pisaliśmy o ogniskach tej choroby na północy Polski. Martwe łabędzie zauważono w województwie pomorskim. Służby zabezpieczyły miejsca, w których zostały znalezione, Park Miejski w Wejherowie został zamknięty po tym, jak padły tam trzy czarne łabędzie, a straże apelowały o niezbliżanie się do zwierząt.

Wejherowo. Martwe łabędzie przymarzły do tafli lodu. Powodem ich śmierci może być ptasia grypaMartwe łabędzie we Władysławowie. Powodem ich śmierci może być ptasia grypa

Nowe ogniska pojawiły się również w województwie lubuskim, gdzie ptasia grypa przybiera na sile, a właściciele zwierząt ponoszą duże straty. Tam jednak odkryto inny szczep - HPAI. Choroba została zlokalizowana w gospodarstwie niekomercyjnym w Trzebiechowie z 37 kurami, dziewięcioma perliczkami i trzema kaczkami. Informacje na ten temat opublikowała "Gazeta Lubuska".

Zobacz wideo Epidemie towarzyszą ludzkości od tysięcy lat
Więcej o: