Jak wypalić grzech pedofilii w polskim Kościele? Ks. Studnicki podaje receptę

- Kwestia pedofilii jest tylko wycinkiem większego problemu, jakim jest kondycja moralna, duchowa i intelektualna Kościoła w Polsce - mówił Andrzej Kobyliński w czasie debaty zorganizowanej przez Wirtualną Polskę. Ks. Piotr Studnicki z kolei podał receptę na uzdrowienie polskiego Kościoła.

Praprzyczyną problemów Kościoła jest kryzys wiary - mówił ks. Piotr Studnicki w czasie debaty zorganizowanej przez WP w programie "Newsroom". Wzięli w niej udział ks. Studnicki, ks. Andrzej Kobyliński, Tomasz Terlikowski i ojciec Paweł Gużyński.

Andrzej DymerJest śledztwo ws. śmierci ks. Dymera. Onet: Chodzi o nieumyślne spowodowanie

Ks. Andrzej Kobylański: Pedofilia w kościele to tylko wycinek większego problemu

- Dramat pedofilii jest niezwykle bolesny, ale to jest tylko maleńki fragment większego problemu - mówił ksiądz Andrzej Kobylański w czasie debaty. Jego zdaniem problemem jest kondycja moralna, duchowa i intelektualna Kościoła w Polsce i w wielu innych krajach.

Najpierw trzeba się zatrzymać, postawić rzetelną diagnozę, żeby potem zacząć szukać rozwiązań, ponieważ inaczej z tego piekła nie wyjdziemy. Zauważmy, że od kilku lat powtarzamy te same rzeczy i jest raczej ciągle gorzej niż lepiej

- mówił ks. Kobylański, podkreślając, że apele i wezwania w sprawie pedofilii w Kościele nie przynoszą skutków, nic się nie zmienia.

Ks. Andrzej DymerReporter RMF FM o doświadczeniu z ks. Dymerem. "Mogłem być ofiarą"

Ks. Piotr Studnicki: Recepta na uzdrowienie polskiego Kościoła jest bardzo prosta

W czasie debaty głos zabrał również ksiądz Piotr Studnicki, który podał receptę na uzdrowienie polskiego Kościoła. Duchowny ocenił, że praprzyczyną problemów Kościoła jest kryzys wiary. Stwierdził też, że nie chodzi o media czy wizerunek. Ks. Studnicki przyznał jest świadomy głębokiego kryzysu Kościoła i tego, że ciężko będzie z niego wyjść. Według niego recepta dla Kościoła jest bardzo prosta, ale ciężko ją zastosować wewnątrz wspólnoty kościelnej. 

Problem polega na tym, że w wymiarze wspólnotowym, instytucjonalnym, mamy problem, żeby kierować się zasadami, które sami głosimy

- przyznał ks. Studnicki i wymienił warunki, które muszą być spełnione.

Jego zdaniem bez sprawiedliwości, czyli bez pociągnięcia do odpowiedzialności tych, którzy dopuścili się przestępstw i bez ukarania ich, Kościół nie wyjdzie z kryzysu. To jest warunkiem odbudowania poczucia sprawiedliwości pokrzywdzonych. Dodał, że konieczne jest także wzięcie odpowiedzialności za tych, którzy dopuszczali się bądź dopuszczają się zaniedbań i nie reagowali tak, jak trzeba. Ks. Studnicki powiedział też, że bez szczerości, czyli prawdy, Kościół nie wyjdzie z obecnego kryzysu. 

Zobacz wideo "Ten cały przeklęty dwór watykański trzeba rozsadzić"
Więcej o: