Gęsta mgła w połowie kraju, na Odrze i Wiśle wzrasta poziom wody. IMGW ostrzega

IMGW wydało ostrzeżenia 1. stopnia przed mgłą intensywnie osadzającą szadź. Alerty obowiązują niemal w całej Polsce, z wyjątkiem zachodniej oraz południowej części kraju. Instytut ostrzega również przed wezbranymi rzekami. Trudna sytuacja panuje w rejonie Włocławka i dolnej Odry.

Prognozy synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazują, że w weekend można spodziewać się znacznego ocieplenia. Termometry w niektórych częściach kraju mogą pokazać nawet 10 stopni Celsjusza. Wiosenną aurę mogą jednak zepsuć niebezpieczne zjawiska meteorologiczne. Dla większości kraju IMGW prognozuje się duże mgły, z kolei roztopy prowadzą do przekroczenia poziomów ostrzegawczych na rzekach.

Mgły w przeważającej części kraju. Widoczność może być ograniczona nawet do 50 metrów

Ostrzeżenia 1. stopnia przed mgłami i szadzią wydano dla województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego oraz północnej części województwa małopolskiego i podkarpackiego.

Zakopiańskie koronaparty pokazali nawet w indyjskich mediach. Podhale wciąż baluje "Koronaparty" w Zakopanem pokazali nawet w indyjskich mediach. Bal trwa

Szadź może utrzymywać się nawet powyżej ośmiu godzin. Ze względu na mgłę widzialność będzie ograniczona od 100 do 200 metrów, a w południowej części Polski od 50 do 200 metrów. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność na drogach. Ostrzeżenia IMGW będą obowiązywać od godziny 18 w sobotę 20 lutego do godzin porannych w niedzielę 21 lutego.

IMGW: Na Odrze i Wiśle przekroczono stan ostrzegawczy

"Na rzekach panuje bardzo trudna sytuacja, szczególnie w rejonie Włocławka i dolnej Odry. W najbliższych dniach podobne warunki będą się utrzymywać" - informuje IMGW. Dla centralnej oraz południowo-zachodniej części Polski wydano ostrzeżenia hydrologiczne 2. stopnia. Najgorzej jest w zlewni dopływów górnej i środkowej Odry (dolnośląskie, opolskie, wielkopolskie, lubuskie, śląskie) oraz w zlewni Pilicy i Bzury (mazowieckie, łódzkie).

Prawicowa dziennikarka wzywa do dymisji szefa IPN. 'Plucie na ofiary II wojny światowej' Prawicowa dziennikarka wzywa do dymisji szefa IPN. "Plucie na ofiary wojny"

Topniejący śnieg powoduje wzrost poziomu wody w rzekach oraz przekroczenie w wielu miejscach stanów ostrzegawczych. W rejonie Płocka, Włocławka i dolnej Odry operują grupy pomiarowe IMGW, które mierzą pokrywę lodu oraz informują administrację państwową o aktualnej sytuacji. Na Odrze największe przekroczenie stanu alarmowego jest na stacji Widuchowa (o 38 cm), a na Wiśle na stacji w Wyszogrodzie (również o 38 cm).

Zobacz wideo Aplikacje do sprawdzania pogody
Więcej o: