Lędziny. Wypadek w kopalni Ziemowit. Nie żyje 33-letni górnik przysypany węglem

W kopalni Ziemowit w Lędzinach doszło w nocy do tragicznego wypadku. Jeden z górników został przysypany i zginął. W rejonie zagrożenia przebywało łącznie siedem osób, sześć ewakuowano, nie mają obrażeń.

W nocy z piątku na sobotę doszło do wysypu węgla w kopalni Ziemowit w Lędzinach. Sześć osób udało się ewakuować, natomiast jeden z mężczyzn został przysypany, nie udało się go uratować. Miał 33 lata.

Wybuch gazu Silna eksplozja w Sosnowcu. Nocna ewakuacja. "Z budynku zostało wiele"

Lędziny. Odnaleziono ostatniego poszkodowanego. Lekarz stwierdził zgon

Do wypadku doszło 500 metrów pod ziemią. Mimo natychmiastowej akcji ratowniczej, nie udało się uratować jednego z mężczyzn. Górnik miał 33 lata, pracował w tej branży od siedmiu lat. Jak informuje rmf24.pl, specjaliści będą ustalać, dlaczego doszło do wysypu węgla, a tym samym pierwszego w tym roku śmiertelnego wypadku w polskim górnictwie. W 2020 r. życie przy pracy straciło 16 górników.. 

O godzinie 22:33 na poziomie 500 doszło do wysypu węgla ze zbiornika nr 3. Znajdowało się tam wtedy 7 osób, sześciu z nich udało się ewakuować i nie odnieśli żadnych obrażeń. Niestety, jedna osoba została przysypana węglem. Do godz. 2:45 trwała akcja poszukiwawcza. Po odnalezieniu mężczyzny, niestety lekarz stwierdził zgon. W sumie, w akcji brało udział 7 zastępów. Mężczyzna miał 33 lata

- informuje Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Polskiej Grupy Górniczej SA, jak pisze Dziennik Zachodni.

Adam Niedzielski Pierwszy przypadek mutacji południowoafrykańskiej w Polsce

Kopalnia Ziemowit funkcjonuje od 1952 roku

Według portalu wnp.pl historia górnictwa węglowego na tych obszarach sięga XIX wieku, a kopalnia Ziemowit została otwarta 3 grudnia 1952 roku. Należy do największych polskich kopalń węgla kamiennego, zatrudnia ponad 4,5 tysiąca osób. Teren górniczy tej kopalni obejmuje 71,15 kilometrów kwadratowych, obejmuje następujące miasta i gminy: Katowice, Mysłowice, Tychy, Lędziny, Imielin, Chełm Śląski i Bieruń.

Czytaj też: Górnicy pokłócili się o spotkanie z Gretą Thunberg. Związek: Przejaw głupoty. Odcinamy się

Zobacz wideo Łukasz Schreiber tłumaczy, dlaczego sprowadzamy węgiel z Rosji i Mozambiku
Więcej o: