Tatry. Trudne warunki i trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Ratownicy apelują o ostrożność

W górach, w warunkach zimowych, co roku dochodzi do wypadków m.in. przez nieprzygotowanie turystów. TOPR apeluje, że obecnie w Tatrach jest niebezpiecznie, a poruszanie się wymaga umiejętności i doświadczenia. Z kolei w Karkonoszach i Bieszczadach drugi stopień zagrożenia lawinowego. Ratownicy proszą o ostrożność.

W górach trudne warunki. Skala zagrożenia lawinowego jest pięciostopniowa, obecnie w Tatrach ogłoszono trzeci stopień, a w Bieszczadach i Karkonoszach drugi. Turyści powinni przed wyjściem w góry zapoznać się z komunikatami lawinowymi i zachować szczególną ostrożność. Zawsze wskazane są też detektory lawinowe. 

Pogoda. Zima w odwrocie. Temperatura sięgnie niemal 20 stopni Pogoda. Zima w odwrocie. Temperatura sięgnie niemal 20 stopni

TOPR: poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności

Warunki w znacznej mierze niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Należy unikać stromych stoków, szczególnie wskazanych w komunikacie lawinowym jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości. Konieczne jest zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa

- głosi komunikat na stronie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W wyższych partiach gór panują trudne warunki, śnieg jest mokry i ciężki, a wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym.

Krzysztof Długopolski, ratownik TOPR mówił, że każdy ko wybiera się w góry, powinien być wyposażony w podstawowe lawinowe ABC i powinien umieć tego używać, bo samo posiadanie o niczym nie świadczy, jak cytuje tvn24.pl. Ratownik dodał też, że należy unikać stromych stoków, żlebów i formacji wklęsłych, gdzie śnieg zalega.

Kosiniak-Kamysz ocenia prezydenturę Dudy:  bajlando powyborcze trwa Kosiniak-Kamysz o Dudzie: Bajlando powyborcze trwa, tam jest pustka

Bieszczady i Karkonosze: drugi stopień zagrożenia lawinowego

Nieco lepsza sytuacja niż w Tatrach jest w Bieszczadach i Karkonoszach. Tam obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego, co jednak nie zwalnia turystów z zachowania szczególnej ostrożności.

Drugi stopień oznacza, że pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana, ale na niektórych stromych stokach - umiarkowanie, a poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa 

Na ekstremalnie stromych stokach może dojść do samoczynnego zejścia lawin, szczególnie na wystawach południowych i południowo-wschodnich.

Zobacz wideo Stopnie zagrożenia lawinowego
Więcej o: