MSWiA z projektem dożywotniej opieki dla zwierząt w służbie. "Etyczny obowiązek"

Zwierzęta na służbie zostaną objęte kompleksową opieką. MSWiA przygotowało projekt ustawy, który reguluje pracę zwierząt w służbach mundurowych. Czworonogi będą mogły liczyć na opiekę również po przejściu na emeryturę, a ich opiekunowie na dodatkowe środki pieniężne.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński zaprezentował przepisy, które mają rozwiązać problemy związane z funkcjonowaniem zwierząt w służbach mundurowych. Kamiński przypomniał, że obecnie w formacjach podległych MSWiA służy 1207 psów oraz 62 konie, a co roku około 10 proc. zwierząt kończy służbę i przechodzi na emeryturę.

- Troska o ich los w służbie, a zwłaszcza poza służbą, jest naszym etycznym obowiązkiem - powiedział Kamiński.

Zwierzęta w służbie z gwarancją dożywotniej opieki. Opiekunowie otrzymają zwrot części kosztów

Wiceszef MSWiA Błażej Poboży wyjaśnił, że projekt ustawy trafi w ciągu najbliższych dni do międzyresortowych uzgodnień. Dodał, że jednym z najważniejszych zapisów ustawy jest określenie, na jakich zasadach zwierzęta przechodzą na emeryturę oraz kto będzie płacił za ich utrzymanie. Psy będą mogły zakończyć służbę po 10 latach, a konie po 15, chyba że zwierzę wcześniej zachoruje albo dozna wypadku.

Igor SokołowskiIgor Sokołowski odszedł z TVN24. "To już nie jest moje miejsce"

- Pierwsza kwestia to właściwy i dokładny sposób opisania sytuacji zwierząt wycofywanych ze służby. Tu pierwszeństwo będzie pozostawało przy aktualnych opiekunach zwierząt. Najważniejsza zmiana, jaka idzie za tym punktem, to fakt, że także na emeryturze wszystkie zwierzęta, zarówno psy, jak i konie, będą pozostawały na stanie jednostki organizacyjnej każdej z formacji - powiedział Poboży.

Projekt ustawy określa również sposób pokrywania kosztów wyżywienia zwierząt, zwrotu kosztów dla opiekunów za badania weterynaryjne oraz sposoby kontroli nad wykonywaniem prawidłowej opieki nad zwierzętami. - Nowe rozwiązania zapewniają opiekunom odciążenie z kosztów i możliwość dożywotniej opieki na profesjonalnym poziomie - powiedział obecny na konferencji gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji.

Projekt ustawy popiera Jarosław Kaczyński

Minister Kamiński podkreślił, że zwierzęta pracujące w służbach mundurowych uratowały niejedno ludzkie życie oraz pomogły w schwytaniu wielu przestępców. Dodał, że projekt ustawy był wcześniej konsultowany i "ma poparcie komitetu, jego członków i prezesa Jarosława Kaczyńskiego".

CBŚP przeszukuje Sąd Okręgowy w KrakowieKraków. Pracownik sądu powiązany z gangiem pseudokibiców?

- Wierzę, że ta ustawa spotka się z dużą przychylnością opinii publicznej i mam nadzieję, że przyjmiemy ją w konsensusie w parlamencie. Ustawa na pewno bardzo ucieszy funkcjonariuszy, którzy od lat postulowali całościowe uregulowanie statusu zwierząt - powiedział Kamiński.

"Dzieje się. Oby w końcu status zwierząt służących ludziom został uregulowany" - napisało na Facebooku Stowarzyszenie "Zakątek Weteranów". Organizacja prowadzi pod Poznaniem ośrodek, gdzie na emeryturę trafiają zwierzęta pracujące w służbach mundurowych. Stowarzyszenie zostało założone przez byłych i czynnych funkcjonariuszy z wielkopolskiej policji, którzy uznali ze zwierzęta wycofywane ze służby, nie mogły liczyć na znalezienie prawdziwego domu.

Stowarzyszenie "Zakątek Weteranów" prowadzi na stronie zrzutka.pl zbiórkę pieniędzy. Chętni mogą wesprzeć działania organizacji oraz pomoc we właściwej opiece nad zwierzętami, które zostały wycofane ze służb mundurowych i nie miały gdzie spędzić swojej starości.

Zobacz wideo Słowacka policja pokazuje, jak szkoli psy policyjne
Więcej o: