Niedziele handlowe 2021. Gdzie zrobimy zakupy 21 lutego?

Niedziele handlowe 2021. Gdzie zrobimy zakupy 21 lutego? Tylko w niektórych sklepach. Przed nami kilka tygodni bez niedziel handlowych. Na kiedy zaplanowana jest kolejna?

Niedziele handlowe 2021. Czy 21 lutego to niedziela handlowa?

Niedziele handlowe nadal są krytykowane. Zarówno sama idea zakazu handlu w niedzielę i święta, ale także niewielka liczba niedziel handlowych. W 2021 r. wyznaczono jedynie siedem takich dni. Najbliższy to 28 marca, zatem 21 lutego nie jest niedzielą handlową. Zakupy trzeba więc zrobić odpowiednio wcześniej lub skorzystać z tego, że niektóre punkty handlowe mogą być otwarte na zasadzie wyjątku przewidzianego przez ustawę o zakazie handlu w niedziele i święta.

Gdzie zrobimy zakupy 21 lutego? Czynne będą stacje benzynowe, niewielkie sklepy osiedlowe i punkty handlowe na dworcach lub lotniskach. Otwarte mogą być również piekarnie, kwiaciarnie, apteki lub placówki pocztowe. Takie rozwiązanie ma zarówno zwolenników, jak i krytyków. Dotychczasowe postulaty wprowadzenia większej liczby niedziel handlowych były mocno krytykowane między innymi przez związki zawodowe z NSZZ ''Solidarność'' na czele. Badania opinii publicznej wskazują jednak, że coraz większa liczba Polaków chce przywrócenia pełnej swobody handlu także w niedziele i święta. Za nieprzestrzeganie zakazu handlu może grozić kara od 1 do 5 tys. zł. W przypadku, gdy sprawa trafi do sądu, grzywna może być wielokrotnie wyższa.

Niedziela handlowa. Zasady dotyczące robienia zakupów

Niezależnie od tego, w jaki dzień tygodnia robimy zakupy, niezmiennie obowiązuje nas przestrzeganie zasad dotyczących robienia zakupów podczas pandemii. W ostatnich dniach Ministerstwo Zdrowia regularnie informuje o kolejnych wzrostach liczby zakażeń. Krytykuje się nieodpowiedzialne zachowania i ostrzega, że część spośród dopiero co zniesionych obostrzeń może powrócić. Tym bardziej należy dbać o bezpieczeństwo swoje i innych, także podczas zakupów. W szczególności należy mieć zasłonięte usta i nos, zachowywać dystans 2 metrów do innych i dezynfekować ręce. W ostatnim przypadku zaleca się także używanie jednorazowych rękawiczek. W sklepie jednocześnie może przebywać jedna osoba na 15 m2 powierzchni.  

Zobacz też: Niedzielski: "Możliwe zmiany w rozporządzeniu ws. maseczek". Ale zdementował słowa Horbana

Zobacz wideo Jak robić zakupy w czasie pandemii?
Więcej o: