Skwer przed siedzibą PiS w Krakowie ze zmienioną nazwą. "Może 'zakątek Ośmiorniczek' przed biurem PO?"

Krakowscy radni podjęli decyzję o nadaniu nazwy placowi przed lokalną siedzibą Prawa i Sprawiedliwości. Skwer Praw Kobiet, który był inicjatywą Małgorzaty Jantos z Nowoczesnej, został przegłosowany przez większość radnych.

Skwer przed krakowską siedzibą PiS dotychczas nie miał swojej nazwy, ale to właśnie tam zbierali się mieszkańcy stolicy Małopolski podczas protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, który ograniczył prawo do aborcji w Polsce. W czwartek radni podjęli decyzję, że plac przy ulicy Retoryka będzie nosił nazwę Skwer Praw Kobiet - informuje krakowska "Gazeta Wyborcza".

Zobacz wideo Hennig-Kloska o Hołowni: Aborcja to jedyna kwestia, która nas odróżnia

Piotr WawrzykPiotr Wawrzyk nie zostanie RPO. Senat nie wyraził zgody

Skwer Praw Kobiet w Krakowie

Decyzja o zmianie nazwy była poprzedzona burzliwymi dyskusjami radnych na ten temat. Z wypowiedzi radnych PiS wynikało, że projekt Małgorzaty Jantos jest przejawem złośliwości. "Skwer poświęcony Prawom Kobiet jest wyrazem naszego szacunku dla wszystkich kobiet polskich walczących o prawo do edukacji, prawa wyborcze, prawa decydowania o życiu każdej kobiety, ponieważ nikt inny nie ma prawa w XXI wieku czynić tego w jej imieniu" - napisała autorka pomysłu. Adam Kalita zarzucał radnej, że "chodzi tylko o strajki kobiet". Według Kality intencją tej uchwały nie było uczczenie praw kobiet.

- Może zaproponuję "zakątek Ośmiorniczek" przed biurem PO? Albo plac im. Madery przy biurze Nowoczesnej? A ulicę przed domem prezydenta Jacka Majchrowskiego nazwiemy "ulicą Cygara" - mówił podczas sesji rady miasta Michał Drewnicki z PiS.

Ostatecznie 24 radnych poparło nadanie nazwy Skwer Praw Kobiet, 15 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Chcą uczcić prawa kobiet w wielu miastach

Podobna dyskusja o zmianie nazwy na bardziej upamiętniającą prawa kobiet toczy się w Warszawie. Organizacje pozarządowe zgłosiły projekt na zmianę nazwy Ronda Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet. Jest to miejsce szczególnie ważne dla osób protestujących w stolicy. Wcześniej regularnie zmieniano tablicę z nazwą ronda, a w jej miejsce protestujący wieszali nową z napisem Rondo Praw Kobiet

Więcej o: