IMGW. Ostrzeżenia przed mrozem, ale i roztopami. Polska podzielona na dwie części

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed groźnymi zjawiskami pogodowymi dla większości regionów w Polsce. Dotyczą one silnego mrozu, marznących opadów, oblodzenia, ale i roztopów.

Pogoda w Polsce powoli zaczyna przypominać wiosenną. O ile jeszcze prognoza do soboty zakłada temperatury w okolicach 0 stopni, to od niedzieli w większości regionów warunki zdecydowanie się poprawią. W czwartek jednak panować będą jeszcze zimowe zjawiska, przed którymi IMGW wydało alerty pierwszego stopnia.

Pogoda na dziś - czwartek 18 lutegoPogoda na dziś - czwartek 18 lutego. We wschodniej Polsce nadal mroźno

IMGW. Na wschodzie i zachodzie zupełnie przeciwne ostrzeżenia

Jeśli chodzi o zjawiska wynikające z temperatur, Polska wyraźny dzielić się będzie w czwartek na dwie strefy. Na wschodzie kraju przez całą dobę obowiązywać będzie alert pierwszego stopnia przed silnym mrozem. Słupki rtęci mogą wskazywać od -15 do nawet -25 stopni na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Lubelszczyźnie i przygranicznym pasie Podkarpacia.

Zachodnia część Polski objęta będzie z kolei ostrzeżeniami przed roztopami. Szybki ubytek pokrywy śnieżnej przewiduje się dla mieszkańców Pomorza Zachodniego, zachodniej części Wielkopolski i Dolnego Śląska, części województwa opolskiego i południowych regionów Ziemi Łódzkiej.

IMGW. Na północy i południu będzie ślisko

Alertami pierwszego stopnia IMGW objął ponadto wąski pas od wybranych rejonów Pomorza po województwo kujawsko-pomorskie. Przez całą dobę mogą się tam pojawiać marznące opady, znacząco utrudniające poruszanie się na drogach.

Strajk Kobiet (zdjęcie ilustracyjne).Koluszki. Szubienica dla organizatora Strajku Kobiet wymalowana na jego bloku

Zagrożenie może również stanowić oblodzenie dróg. Ostrzeżenie przez tego typu zjawiskami wydano dla Podkarpacia, Małopolski, Ziemi Świętokrzyskiej i województwa śląskiego. W tym przypadku ostrzeżenie również wydano na okres do piątkowego poranka.

Zobacz wideo Pancerne Leopardy skaczące w śniegu
Więcej o: