Niedziele handlowe 2021. Czy 28 lutego zrobimy zakupy?

Niedziele handlowe 2021. Czy dzisiaj jest niedziela handlowa? Sprawdź, gdzie zrobisz zakupy i kiedy jest następna niedziela handlowa.

Niedziele handlowe. Czy 28 lutego jest niedziela handlowa?

28 lutego, czyli ostatnia niedziela lutego, nie jest niedzielą handlową. Wynika to bezpośrednio z ustawy o zakazie handlu w niedzielę, która ogranicza tę możliwość dla większości placówek handlowych do siedmiu wybranych niedziel w roku. Prawo ograniczające niedzielny handel weszło w Polsce w życie w 2018 roku - do końca tego roku klienci mogli robić zakupy w dwie niedziele w miesiącu. W 2019 wprowadzono drugi etap ograniczania handlu - sklepy pozostały otwarte przez jedną niedzielę w miesiącu. Od 2020 z kolei sklepy mogą być czynne jedynie w 7 wybranych niedziel. Zakaz ten nie dotyczy jednak wszystkich placówek sklepowych. Szczegółowy wykaz wyjątków zawarty jest w ustawie i zawiera około 30 pozycji, a wśród nich m.in.: sklepy osiedlowe otwarte przez właścicieli, sklepy na stacjach benzynowych, dworcach komunikacji zbiorowej, sklepy posiadające status placówki pocztowej, kwiaciarnie, lodziarnie, cukiernie itd.

Niedziele handlowe 2021. Kiedy następna niedziela handlowa?

Osoby, które z różnych względów preferują zakupy w niedzielę, będą musiały poczekać na kolejną taką okazję aż do marca. Najbliższa niedziela handlowa wypada bowiem na tydzień przed Świętami Wielkanocnymi, 28 marca, czyli dokładnie za miesiąc

Niedziela handlowa: jak wyglądają zakupy podczas pandemii?

Ostatni rok był niezwykle trudny nie tylko dla branży handlowej, ale też dla klientów. Kolejne zamknięcia sklepów i galerii spowodowały, że znaczna część handlu przeniosła się do sieci, co spowodowało duże obciążenie firm przewozowych i kurierskich. Późniejsze chwilowe odmrożenie nie pozwoliło na odrobienie strat wygenerowanych przez wiosenny lockdown, a następne zamknięcie dla wielu przedsiębiorców wiązało się z koniecznością zamknięcia biznesu. 

Od 1 lutego mamy do czynienia z ponownym otwarciem handlu. Zniesiono także godziny dla seniorów. Wciąż obowiązuje rygor sanitarny zakładający limity kupujących na sali sprzedaży, ale też:

  • obowiązkowe zasłanianie ust i nosa;
  • dezynfekcja rąk;
  • zachowywanie dystansu społecznego.

Klienci ruszyli do sklepów, bo tak naprawdę nie wiadomo jak długo potrwa taki stan. Co chwila pojawiają się informacje o wzroście zakażeń, a to może skutkować powrotem do wcześniejszych restrykcji. Dlatego cały czas trzeba stosować się do zasad sanitarnych i maksymalnie ograniczać ryzyko zakażenia. 

Zobacz też: Kontrola sanepidu w hotelu w Mikołajkach zastała tłum gości. PAP: Mogło być ich około tysiąca

Zobacz wideo "Jedna fala wirusa obejmuje około 20 procent społeczności"
Więcej o: