Pedofil z Polski zatrzymany na filipińskiej wyspie. W jego odnalezieniu pomógł anonim

W najbliższych dniach ma zostać deportowany do Polski 52-letni Dariusz Z. skazany za liczne przestępstwa seksualne. Mężczyzna został zatrzymany w niedzielę. Ukrywał się na filipińskiej wyspie Siquijor.

Dariusz Z. wraz żoną przed kilkoma laty prowadził Rodzinny Dom Dziecka. Jak podaje Komenda Główna Policji, w placówce rozegrał się "koszmar". Od 2004 do 2008 r. Dariusz Z. znęcał się nad dziećmi i wykorzystywał je seksualnie. 

W maju 2018 r. Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej wydał za Dariuszem Z. list gończy. Mężczyzny nie znaleziono jednak ani w Polsce, ani na terenie innego kraju Unii Europejskiej.

W zatrzymaniu Dariusza Z. pomógł ENFAST, czyli europejska sieć współpracy policji zajmująca się lokalizowaniem i zatrzymywaniem najbardziej niebezpiecznych przestępców poszukiwanych Europejskimi Nakazami Aresztowania. Polskie przedstawicielstwo ENFAST znajduje się w jednym z wydziałów Komendy Głównej Policji. Wizerunek Polaka został także zamieszczony na stronie internetowej Europe’s Most Wanted Fugitives List, która zawiera listę poszukiwanych najgroźniejszych przestępców Europy. 

Dariusz Z. zatrzymany

Przełomowa okazała się październikowa kampania medialna organizowana we wspólnej inicjatywie sieci ENFAST i EUROPOL dotycząca przestępców seksualnych. Do Komendy Głównej Policji trafiło wiele anonimowych informacji dotyczących Dariusza Z. Jedna z nich wskazywała właśnie, że mężczyzna może ukrywać się na jednej z wysp w południowo-wschodniej Azji.

Dzięki współpracy z amerykańską agencją federalną i Zespołem Poszukiwań z Filipin ustalono, że Polak ukrywał się na filipińskiej wyspie Siquijor. "W operacji zatrzymania poszukiwanego wzięli udział policjanci zespołu poszukiwań z Manilii oraz lokalna Policja" - informuje KGP.

"Był kompletnie zaskoczony wizytą Policji wczesnym rankiem w Walentynki" - czytamy w komunikacie.

Mężczyzna ma zostać przetransportowany do stolicy Filipin, skąd trafi do Polski.

Zobacz wideo Czym zajmuje się Rzecznik Praw Dziecka?
Więcej o: