Sondaż zrealizowany został przez Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu" w dniach 29 stycznia-1 lutego 2021 roku na próbie 1081 dorosłych Polaków. Ankietowani zapytani zostali o legalizację aborcji w kilku przypadkach.
Najwięcej badanych, 86 proc. opowiedziało się za dopuszczeniem przerywania ciąży w sytuacji, gdy zagrożone jest życie matki. 81 proc. popiera legalną aborcję, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu lub innego przestępstwa. Te dwie przesłanki obowiązują nadal w ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z dnia 7 stycznia 1993 r.
Aż 78 proc. ankietowanych uważa ponadto, że aborcja powinna być dozwolona także z przesłanek embriopatologicznych - gdy dojdzie do ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu. 17 proc. uważa, że taka aborcja powinna być zabroniona - czyli zgadza się z ostatnim wyrokiem TK. Natomiast 5 proc. Polaków nie ma na ten temat zdania.
Inny sondaż dotyczący aborcji został przeprowadzony 5 lutego przez United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Wtedy 31,8 proc. badanych opowiedziało się za powrotem do ustaleń ws. aborcji sprzed wyroku TK. 40,8 proc. wskazało, że dostęp do aborcji powinien zostać ułatwiony także w innych sytuacjach, niż te w ustawie przed wyrokiem TK. Za utrzymaniem obecnego stanu zagłosowało 15,2 proc. respondentów. 3,7 proc. badanych chciało natomiast jeszcze większego ograniczenia dostępu do aborcji. 8,4 proc. stwierdziło, że nie ma zdania w tej sprawie.
W październiku Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie, w którym stwierdził, że aborcja z przesłanek embriopatologicznych jest niezgodna z konstytucją. Decyzja ta wywołała ogromne protesty w całej Polsce. Po kilku miesiącach, 27 stycznia, uzasadnienie wyroku TK zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw, w związku z czym przerywanie ciąży w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, stało się nielegalne.